SEPA – sposób na przelewy walutowe

0
2187

Tanie, szybkie i bezpieczne przelewy walutowe stały się obecnie podstawowym wymaganiem klientów indywidualnych oraz firm. Wynika to ze zmiany tempa i trybu życia, sposobu podróżowania, pracy czy też robienia zakupów. Wprowadzone przez Unię Europejską rozwiązania pozwalają wysyłać euro do niemal wszystkich banków na jej terenie, a ujednolicone opłaty oraz zabezpieczenia sprawiają, że klienci chętnie korzystają z proponowanych konkurencyjnych mechanizmów.

Czym jest SEPA i dlaczego warto z tego typu transakcji korzystać?

Operacja SEPA (Single Euro Payment Area) obejmują strefę Jednolitego Obszaru Płatniczego w Euro. W skrócie polega to na tym, że we wszystkich krajach obowiązują te same zasady dotyczące wykonywania płatności, jak i na przykład czasu realizacji zleceń. Przede wszystkim tego typu ujednolicenie norm przyspiesza całą procedurę oraz ją ułatwia. Dla potencjalnego klienta ma to szereg zalet – przelewy walutowe są prostsze i tańsze, a to najważniejsze argumenty. Dlatego właśnie większość banków w Unii Europejskiej oraz w takich krajach jak Lichtenstein, Monako, Islandia, Norwegia, Szwajcaria i San Marino przystąpiła do tego systemu.

Z założenia czas wykonania zlecenia przelewu walutowego nie może przekroczyć jednego dnia roboczego analogicznie do operacji krajowych. W przypadku przelewów zagranicznych realizowanych na przykład przez SWIFT na pieniądze trzeba oczekiwać nieraz do kilku dni. Po drugie, SEPA gwarantuje stałą niską opłatę za przelew walutowy i dzięki temu żadnej ze stron nie obchodzą już prowizje, dodatkowe koszty oraz przewalutowania. Odbiorca otrzymuje całą kwotę przelewu bez pomniejszenia o różnego rodzaju opłaty związane najczęściej z pośredniczeniem między bankami. Ten pewnego rodzaju nakaz transferu pełnej kwoty między rachunkami jest odpowiedzią na praktyki stosowane przy zwykłych przelewach walutowych typu SWIFT, w których koszty banków są potrącane z wysyłanej kwoty.

Wpisz dokładne dane

O ile SEPA wprowadziła jednolite zasady we wszystkich krajach systemu, o tyle nie zwalnia nas z konieczności dokładnego wpisania wszystkich danych. Do wykonania przelewu będziemy potrzebować numeru rachunku IBAN rachunku bankowego. Poza tym trzeba podać również dane odbiorcy, tytuł przelewu i kwotę. Sama treść przelewu nie ma już tak dużego znaczenia jak w przypadku zwykłych przelewów walutowych przez sieć SWIFT. Poza tym warto pamiętać, że z systemu SEPA można korzystać tylko i wyłącznie wtedy, gdy wysyłamy przelew walutowy w euro niezależnie od tego, w jakiej walucie prowadzony jest rachunek nadawcy bądź beneficjenta.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here