Inwestowanie w ETF-y – zalety

0
318
Inwestowanie w ETF-y

Zakup ETF-ów to forma inwestycji, która zyskuje coraz większą popularność. Czym zatem są ETF-? Jakie są ich zalety? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym są ETF-y?

ETF-y (z ang. Exchange Traded Fund) to fundusze inwestycyjne, które są notowane na giełdzie. W efekcie ich cechą charakterystyczną jest nie tylko bieżąca wycena, ale również wysoka płynność. Warto jednak mieć świadomość, że nie są to jedyne kwestie, które odróżniają ETF-y od tradycyjnych funduszy inwestycyjnych. Najważniejszym aspektem jest w tym przypadku bowiem cel działania. Wynika to z faktu, że ETF-y w odróżnieniu od tradycyjnych funduszy inwestycyjnych nie dążą do uzyskania możliwie najwyższej stopy zwrotu, czyli pokonania rynku. Ich celem jest bowiem wierne naśladowanie konkretnego instrumentu bazowego, na którym się opierają. Co może nim być? Otóż, w przypadku ETF-ów występuje naprawdę duża różnorodność, ponieważ instrumentem bazowym mogą być nie tylko indeksy giełdowe, czy koszyki akcji, ale również waluty, surowce, czy nawet kryptowaluty. W efekcie w skład ETF-u wchodzą akcje dokładnie tych samych spółek, które tworzą dany indeks giełdowy. Powoduje to, że każdy wzrost lub spadek jego wartości skutkuje takim samym wzrostem bądź spadkiem wartości jednostek uczestnictwa danego ETF-u.

Jak zacząć inwestować w ETF-y?

Chcąc zacząć inwestować w ETF-y warto wiedzieć, że może to robić praktycznie każdy. Wymagane jest bowiem jedynie posiadanie odpowiedniego konta maklerskiego umożliwiającego zakup funduszy inwestycyjnych notowanych na giełdzie. Otwiera się je u brokera, który pełni w tym przypadku rolę pośrednika pomiędzy giełdą, a inwestorem. Przykładem może być oferta dostępna pod hasłem: home.saxo, korzystając z której można inwestować w ETF-y notowane na wielu światowych giełdach. Po otwarciu rachunku maklerskiego wystarczy bowiem go zasilić, co pozwoli przeprowadzać pierwsze transakcje. W jaki sposób je zawierać? Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w artykule opisującym czynniki wyboru konta maklerskiego.

Zalety inwestowania w ETF-y

Rosnąca popularność ETF-ów jest wynikiem ich licznych zalet. Poza wspomnianą już dużą dostępnością wymienić należy wśród nich przede wszystkim:

  • możliwość osiągania stabilnych zysków w długoterminowej perspektywie – ETF-y to produkty dedykowane do długoterminowego inwestowania, ponieważ większość indeksów giełdowych w długim terminie rośnie;
  • niskie opłaty za zarządzanie – w przypadku ETF-ów zarządzanie klasyfikowane jest jako pasywne, co przekłada się na zdecydowanie niższe opłaty niż przy tradycyjnych funduszach inwestycyjnych;
  • brak konieczności ciągłego śledzenia notowań giełdowych – inwestując w ETF-y analizę portfela należy przeprowadzać raz na kilka miesięcy.

Podsumowując należy stwierdzić, że ETF-y to fundusze inwestycyjne, które mogą przynieść stabilny zysk i doskonale sprawdzają się przy inwestowaniu długoterminowym. Z drugiej jednak strony warto pamiętać o ryzyku, które towarzyszy inwestycjom na rynku kapitałowym. Nie ma bowiem w tym przypadku mowy o żadnym stopniu ochrony kapitału.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here