Dług problemowy a dług kontrolowany

0
756
Dług problemowy a dług kontrolowany

Jeśli Twoje całkowite zadłużenie (z wyłączeniem kredytu hipotecznego) wynosi więcej niż Twoje roczne zarobki, jeśli nie do końca wiesz, gdzie i dlaczego masz te długi, lub jeśli masz trudności z ich spłatą, to możesz mieć problem z zadłużeniem. Jeśli masz długi, które spłacasz co miesiąc, które nie przekraczają Twoich rocznych zarobków i które możesz kategorycznie określić, czego dotyczą, to możesz mieć problem z zadłużeniem. Jeśli masz długi, które spłacasz co miesiąc, które nie przekraczają Twoich rocznych zarobków i możesz kategorycznie stwierdzić, czego dotyczą, to prawdopodobnie masz zadłużenie zarządzane. Ale pamiętaj, że jeśli kiedykolwiek zaczniesz wydawać więcej niż zarabiasz i korzystać z kart kredytowych lub pożyczek, aby wypełnić tę lukę, wówczas Twój zarządzany dług może dość szybko wymknąć się spod kontroli. Pomyśl o tym jak o pięknie utrzymanym ogrodzie: przy regularnym pieleniu, podlewaniu i pielęgnacji pozostanie ładny, ale po kilku tygodniach lub miesiącach zaniedbań zarośnie i zdziczeje. W tym poradniku przyjrzymy się kilku wskazówkom, jak utrzymać dług pod kontrolą. Jeśli masz problem z zadłużeniem, przejdź do rozdziału Jak rozwiązać poważne problemy z zadłużeniem, aby dowiedzieć się, jakie działania należy podjąć.

Dowiedz się, na czym stoisz

Stawianie czoła swojej sytuacji finansowej może być trudne, ale jest to ważny pierwszy krok.

Zacznij od sporządzenia listy wszystkich swoich długów z tytułu kart kredytowych, kart sklepowych, debetów na koncie, kredytów i pożyczek hipotecznych. Następnie sprawdź, ile ile jesteś winien na każdej z tych transakcji i ile obecnie płacisz miesięcznie.

Opracuj budżet i zmniejsz swoje wydatki

Budżet domowy to plan, który podsumowuje Twoje dochody i zwyczaje związane z wydawaniem pieniędzy, dzięki czemu masz jasny obraz tego, na co idą Twoje pieniądze i gdzie możesz wprowadzić zmiany, aby zmniejszyć wydatki i zwiększyć środki na spłatę długu.

Jeśli będziesz się tego trzymał, to zrób to tak, abyś miał pewność, że Twoje dochody są wystarczające. Jeśli będziesz się go trzymać, plan budżetowy pomoże Ci upewnić się, że nie roztrwonisz więcej niż zarabiasz i potencjalnie pomoże Ci wyjść z długów – przypomina https://pozyczkolog.pl/.

Dowiedz się więcej: poznaj nasz plan krok po kroku, jak opracować efektywny budżet domowy.

Sprawdź swój raport kredytowy za darmo

Sprawdzanie raportu kredytowego jest ważnym elementem dbania o zdrowie finansowe. Pozwoli Ci to na wychwycenie wszelkich błędów – a nawet fałszywych wniosków – które mogą zmniejszyć Twoje szanse na uzyskanie kredytu, przypomina https://pozyczkolog.pl/.

Popraw swoją ocenę kredytową

Powyżej opisaliśmy, jak bezpłatnie sprawdzić swój raport kredytowy i punktację. Jeśli jednak okaże się, że Twój wynik jest niski, istnieją sposoby, aby go poprawić.

Sprawdź, czy nie ma w nim błędów. Sprawdź, czy w raporcie nie ma błędów i popraw je, zarejestruj się, aby głosować i upewnij się, że Twoje płatności za czynsz są uwzględniane – to tylko kilka sposobów, dzięki którym możesz łatwo poprawić swój wynik.

Spłacaj długi przed oszczędzaniem

Choć dobrze jest mieć poduszkę finansową do wykorzystania w nagłych wypadkach, nie ma logicznego uzasadnienia dla posiadania oszczędności, jeśli jesteś również winien pieniądze na karcie kredytowej lub w rachunku bieżącym. Oprocentowanie dostępne na kartach kredytowych jest bardzo niskie. Oprocentowanie dostępne na najlepszych kontach oszczędnościowych z natychmiastowym dostępem jest znacznie niższe niż średnie oprocentowanie kart kredytowych, które zazwyczaj wynosi 19%.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here