Jak czyścić srebrne monety, aby nie uległy zniszczeniu? Czy Polskie Towarzystwo Numizmatyczne udziela takich porad?

0
574
jak czyścić srebrne monety

Wiele starych monet, szczególnie tych rzadkich, jest pożądanych przez kolekcjonerów. Posiadanie ich w swoich zbiorach to prawdziwy powód do dumy. Czasami jednak tego rodzaju numizmaty zarówno wykonane ze szlachetnych metali, jak i zwykłych stopów są silnie zabrudzone. Wpływa to ujemnie na ich wartość rynkową, stąd właściciele takich okazów próbują je wyczyścić różnymi domowymi sposobami. Czasami używają do tego celu silnych środków chemicznych, co niestety przynosi opłakane skutki. Dlatego lepiej jest zapoznać się z poradami ekspertów, którzy doradzają, jak czyścić srebrne monety.

Jak czyścić srebrne monety?

Praktycznie od początku cywilizacji monety towarzyszyły ludzkości, ułatwiając wymianę handlową. Do czasów współczesnych przetrwały najczęściej te wykonane ze szlachetnych kruszców: złota lub srebra. Niestety wiele z nich jest już zniszczonych lub silnie zabrudzonych. Jest to szczególnie widoczne w przypadku srebrnych monet, które mają tendencję do ciemnienia. Na szczęście można je przywrócić do dawnej świetności różnymi, nawet domowymi sposobami. Nie mniej jednak, czyszczenie cenniejszych okazów, o dużej wartości kolekcjonerskiej, lepiej zlecić profesjonalnej firmie. Co zatem trzeba wiedzieć i jak czyścić srebrne monety?

Najczęściej wystarczy umyć numizmat przy użyciu zwykłego mydła oraz wody. Jeśli jednak zabrudzenia są silniejsze, może to nie wystarczyć. Wówczas warto użyć roztworu amoniaku, ale tylko wtedy, gdy moneta została wykonana ze srebra wysokiej próby. Numizmaty wybite z dodatkiem miedzi lub innego pospolitego metalu są bardziej wrażliwe na działanie tego roztworu.

W sprzedaży dostępne są również specjalne substancje do mycia srebrnych monet. Czyszczenia polega wtedy na zanurzeniu numizmatu  przez określony czas w specjalnym roztworze.

Co na to Polskie Towarzystwo Numizmatyczne?

Jedną z organizacji, która zrzesza zbieraczy monet jest Polskie Towarzystwo Numizmatyczne. Jej członkowie mogą między innymi korzystać z bezpłatnych porad oraz konsultacji z ekspertami. Każdy kolekcjoner, który nie wie lub nie ma doświadczenia w czyszczeniu monet, może więc porozmawiać ze specjalistą i uzyskać odpowiedź na nurtujące kwestie. Dodatkowo członkowie  mają dostęp do biblioteki PTN, lokalnych księgozbiorów oraz innych sprawdzonych źródeł wiedzy. Mogą więc na różne sposoby zdobyć potrzebne informacje.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here