Faktoring jako skuteczne narzędzie zarządzania przepływem gotówki w firmie

0
207
Faktoring

Faktoring to niezwykle popularna usługa finansowa polegająca na tym, że przedsiębiorca (faktorant) sprzedaje wystawione przez siebie faktury wyspecjalizowanej firmie zewnętrznej (faktorowi), dzięki czemu nie musi samodzielnie zajmować się ściąganiem należności od swoich kontrahentów. Faktoring uznawany jest za niezwykle narzędzie zarządzania przepływem gotówki. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla wszystkich przedsiębiorców, którym zależy na jak najszybszym uzyskaniu środków z tytułu wystawionych przez siebie faktur. W poniższym artykule przedstawiamy pakiet najważniejszych informacji na temat faktoringu.

Czym jest faktoring – zestaw podstawowych informacji 

Faktoring jest usługą finansową polegającą na tym, że wyspecjalizowana firma faktoringowa (faktor) decyduje się na wykupienie nieprzeterminowanych faktur od przedsiębiorcy, który je wystawił, czyli faktoranta. W zamian za to ten przedsiębiorca otrzymuje od faktora określoną kwotę pieniędzy. Następnie – najczęściej – za egzekwowanie należności w pełni odpowiada wspomniana firma faktoringowa. 

Dlaczego faktoring cieszy się dużą popularnością? 

Z roku na rok usługi faktoringowe cieszą się coraz większą popularnością. Jest to spowodowane kilkoma czynnikami. Przede wszystkim dlatego, że wielu właścicieli przedsiębiorstw chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i partnerów biznesowych wystawia im faktury z bardzo długim terminem płatności, który niekiedy wynosi nawet 60 bądź 90 dni.

To z kolei powoduje, że tak długi czas oczekiwania na spłatę należności może stanowić poważny problem i przyczynić się do wystąpienia istotnych problemów z płynnością finansową danego przedsiębiorstwa. W przypadku, gdy zdecydujemy się na skorzystanie z faktoringu, zyskujemy możliwość otrzymania środków finansowych w niezwykle krótkim czasie. Dla tych firm, które borykają się z pogorszeniem płynności, jest to zdecydowanie najlepszy wybór. 

Podstawowe rodzaje faktoringu

Specjaliści wyróżniają trzy podstawowe rodzaje faktoringu, takie jak:

  • Faktoring pełny. Zamiennie nazywany jest jako faktoring właściwy bądź faktoring bez regresu. Omawiana usługa polega na tym, że firma faktoringowa przejmuje pełną odpowiedzialność za wykupione przez siebie faktury. Faktorantowi przekazywane są środki za sprzedane faktury i następnie nie musi on już się martwić o to, by dopilnować o ich spłatę przez partnerów biznesowych. 
  • Faktoring niepełny. Zamiennie nazywany jako faktoring niewłaściwy bądź faktoring z regresem. Jego cechą charakterystyczną jest fakt, iż w tyk przypadku przedsiębiorca ma obowiązek upewnić się, że kontrahent spłaci swoje należności zgodnie z terminem wskazanym na fakturze. Jeśli kontrahent nie opłaci zaległości w terminie, faktorant ma obowiązek zwrócić faktorowi uzyskane środki. 
  • Faktoring mieszany. Wyróżnikiem tego typu faktoringu jest połączenie najważniejszych cech obu wcześniej wymienionych. Polega to na tym, że faktor odpowiada za wypłacalność kontrahentów faktoranta, jednak do określonej wcześniej kwoty. Jeśli suma ta zostanie przekroczona, wówczas odpowiedzialną stroną staje się faktorant. 

Szczegółowe informacje na temat istoty faktoringu można znaleźć na https://pragmago.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here