Jak się zachować w przypadku szkody parkingowej?

0
1993
Jak się zachować w przypadku szkody parkingowej?

Szkoda parkingowa może spotkać każdego. Nigdy nie mamy pewności, że nasze auto nie zostanie zarysowane na parkingu, a nawet najlepszy kierowca może popełnić drobny błąd podczas wjazdu do miejsca postoju czy wyjazdu z niego. Na szczęście obowiązkowa polisa OC chroni kierowców przed tego typu zdarzeniami, a raczej ich skutkami. Jak należy się zachować w przypadku zaistnienia szkody parkingowej?

Czym jest szkoda parkingowa?

Szkoda parkingowa to drobne uszkodzenie auta, do którego doszło w trakcie postoju na parkingu. Szczególnie podczas parkowania w dość zatłoczonym miejscu istnieje ryzyko zarysowania karoserii, powstania drobnego wgniecenia, zbicia światła lub przetrącenia lusterka. Jednocześnie szkoda parkingowa może zostać wyrządzona w inny sposób. Niekiedy jest efektem aktów wandalizmu, zwłaszcza na niestrzeżonych parkingach. Może się także wydarzyć, gdy w okolicy prowadzone są na przykład prace budowlane i czyjś błąd doprowadzi do lekkiego uszkodzenia auta stojącego nieopodal. Na szczęście posiadając ważne ubezpieczenie nie musimy się obawiać szkód parkingowych zarówno jako właściciele pojazdów, jak i sprawcy zdarzenia.

Ubezpieczenie OC zabezpiecza twoje interesy

Za szkody parkingowe wyrządzone właścicielom innych aut odpowiada obowiązkowa polisa OC. Sprawca zdarzenia nie będzie pociągnięty do odpowiedzialności finansowej, a odszkodowaniem zajmie się jego ubezpieczyciel. Oczywiście pod pewnymi warunkami. Wyłączenia odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego następują jednak tylko w skrajnych przypadkach, takich jak prowadzenie auta bez uprawnień, pod wpływem alkoholu lub działanie umyślne. W przeciwnym razie wyrządzając komuś szkodę parkingową jesteśmy narażeni co najwyżej na odrobinę formalności, stratę czasu i ewentualne stres, który tak naprawdę nie jest w tej sytuacji uzasadniony.

Postępowanie po szkodzie parkingowej krok po kroku

Jeżeli nieumyślnie wyrządzimy właścicielowi innego pojazdu szkodę parkingową, zdecydowanie najlepiej zaczekać na kierowcę, aby wyjaśnić sytuację, a następnie wspólnie załatwić wymagane formalności, które pomogą w skorzystaniu z polisy ubezpieczeniowej. Co w sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie odnaleźć właściciela pojazdu, a z różnych powodów spieszymy się i nie możemy pozwolić sobie na dłuższe oczekiwanie? Wówczas za wycieraczką auta można po prostu zostawić karteczkę ze swoimi danymi kontaktowymi, jednak takie rozwiązanie należy traktować jako ostateczność.

Gdy obie strony zgadzają się odnośnie przebiegu zdarzenia, wzywanie policji nie jest konieczne. Wystarczy spisanie oświadczenia o szkodzie parkingowej, w którym kierowca przyzna się do sprawstwa, wyjaśni okoliczności zdarzenia i poda swój numer polisy OC oraz nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego. Oświadczenie powinno także zawierać datę i miejsce zdarzenia, jak również szczegółowe dane sprawcy i poszkodowanego. Gotowe wzory takich oświadczeń można znaleźć w internecie, jednak w razie potrzeby dokument spisany odręcznie również ma moc prawną.

A co w sytuacji, gdy sprawca zdarzenia nie jest znany? W tym przypadku polisa OC niestety nam nie pomoże. Kierowca, który pragnie chronić swoje auto na każdą okoliczność, powinien zdecydować się dodatkowo na pakiet AC, który wraz z polisą OC można kupić taniej przez internet, na przykład posługując się wygodną porównywarką online dostępną pod tym adresem: https://kioskpolis.pl/jak-znalezc-najtansze-ubezpieczenie-oc/.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here