Wielu nowych przyszłych graczy giełdowych, często na forach i grupach pyta jak zacząć? Skąd wziąć niezbędną wiedzę do inwestowania? Jak ją poszerzać? Z czego korzystać? Dlatego w tym materiale przedstawimy kilka sposobów na zdobywanie wiedzy dla inwestorów giełdowych.
Studia z ekonomii
Giełda jest nierozerwalnie związana z gospodarką i zasadami ekonomii. Wprawdzie nie ma studiów typowo giełdowo-inwestycyjnych, ale wybór kierunku ekonomicznego pozwoli poznać rynkowe zależności i mnóstwo teoretycznej wiedzy, która może nie da prostej odpowiedzi, w co inwestować, ale ułatwi zrozumieć wiele wskaźników ekonomicznych, kluczowych dla inwestorów giełdowych. No, a gdy wybierzemy kierunek związany z finansami czy rachunkowością, na pewno zdobędziemy niezbędną wiedzę umiejętności czytania sprawozdań finansowych, a te mogą już wpływać na decyzje zakupowe inwestora.
Książki się nie starzeją
Wciąż to książka jest najlepszym źródłem wiedzy (a przynajmniej lepszym niż Internet, gdzie ciężej zweryfikować prawdziwość i rzetelność czytanego artykułu). Skoro ktoś napisał książkę, przeczytało ją tysiące osób i jest serdecznie polecana graczom giełdowym, to na pewno prezentuje sobą jaką wartość i warto po nią sięgnąć. Wśród giełdowych książek znajdziemy pozycje związane z czystą wiedzą giełdową, jak analiza fundamentalna czy techniczna albo odnośnie świec japońskich. Z drugiej strony mamy książki znanych inwestorów, którzy dzielą się swoją wiedzą, spostrzeżeniami, historiami czy zasadami inwestowania. Tutaj oprócz wiedzy, najcenniejsze wydają się wskazówki oraz natchnienie, jakie tego typu książki potrafią dać.
Wersja demo konta inwestycyjnego
Najlepszą wiedzę zdobędziemy jednak, praktykując samo inwestowanie. Zanim jednak zaczniemy to robić za prawdziwe pieniądze, skorzystajmy z wersji demo konta do inwestowania. Takie oferuje np. Saxo Bank, udostępniając nowoczesną platformę inwestycyjną, która umożliwi handel akcjami na rynkach z całego świata. Konto demo umożliwi poznanie zasad kupowania i sprzedawania papierów, przeglądania wykresów, nauczy nas rodzajów zleceń i pokaże, jak radzimy sobie na giełdzie w warunkach ograniczonego ryzyka.
Kursy online
Kursy online dla nowych inwestorów giełdowych to świetny sposób na szybkie zdobycie wiedzy, bez wychodzenia z domu. Kluczowe jest tutaj znalezienie wartościowego kursu, bo łatwo można spotkać naciągaczy, oferujących za niemałe pieniądze cudowny kurs dla przyszłego inwestora, po którym rocznie będzie osiągał 400% stopy zwrotu. Proponuję się tego trzymać z daleko i korzystać jedynie z tych kursów, które są polecane i sprawdzone przez innych inwestorów. Dobrym wyborem mogą być kursy od znanych polskich inwestorów, którzy wyrobili sobie jakąś markę w inwestorskim świecie.