Przedawnienie składek zus

3
4288
przedawnienie składek zus

Dla wielu przedsiębiorców przymusowe składki do ZUS są sporym obciążeniem dla budżetu firmy. Wiele osób prowadzących działalność gospodarczą zalega z płatnościami do ZUS. Firmy często przynoszą niewielkie zarobki, ludzie ledwo wiążą koniec z końcem a dług w ZUS-ie rośnie. Nowe przepisy, które weszły w życie w 2018 sprawiają, że ZUS z naszych comiesięcznych opłat może w pierwszej kolejności pokryć zaległe długi. Wtedy mamy załatwione stare zadłużenie ale za to pojawia na się całkiem nowy dług. Czy jednak możliwe jest przedawnienie składek ZUS? Czy wszystkie zaległe składki będziemy musieli zapłacić? W tym artykule próbujemy nieco wyjaśnić ten problem.

Nowe zasady płacenia składek do ZUS

Od każdej działalności gospodarczej, czy jest to firma jednoosobowa czy przedsiębiorstwo, należy odprowadzać określoną kwotę na składkę ZUS. Jeśli prowadzisz firmę jednoosobową taka składka w twoim wypadku wyniesie około 1200 złotych. Płacisz ją niezależnie od uzyskanych przychodów i dochodów. Możesz nawet mieć stratę w danym miesiącu a daninę dla ZUS i tak musisz zapłacić. Swoją drogą problem jest często podnoszony przez przedsiębiorców i rząd PIS mam plany na zmianę takiej sytuacji. Jednak jak na razie płacić trzeba. Jeszcze w zeszłym roku przedsiębiorcy musieli wysyłać do ZUS-u kilka przelewów. Składka musiała być rozbita na poszczególne świadczenia: emerytalne, rentowe, wypadkowe i tak dalej. Jeśli nie opłaciłeś jakiejś składki, rósł ci dług.

Zmiany jakie weszły w 2018 roku sprawiły, że obecnie przedsiębiorca wykonuje jeden przelew do ZUS-u. Urzędnicy sami rozdzielają składkę na poszczególne świadczenia. Ale mogą również pobrać pieniądze z aktualnej składki na pokrycie zaległych długów. Jeśli w ten sposób całą twoją składkę wykorzystają na zlikwidowanie długu to zachodzi taka sytuacja jakbyś nie zapłacił składki bieżącej. I rośnie ci nowy dług. Dla ZUS do idealne rozwiązanie. Dla przedsiębiorców niekoniecznie.

Przedawnienie składek ZUS

Czy jednak jest możliwa sytuacja, że nastąpi przedawnienie składek ZUS? Teoretycznie okres na przedawnienie składek do ZUS to 5 lat. Kiedy było to nawet lat 10. Jednak ZUS po tym terminie i tak dochodzi roszczeń do zaległych składek. Wówczas to na przedsiębiorcy spoczywa inicjatywa udowodnienia, że składka jest przedawniona. Jednak jeśli nie podniesiesz kwestii ich przedawnienia i zapłacisz składkę, zostanie ona uznana za zapłaconą a roszczenie za zasadne.

Wydaje się, że nowe przepisy całkowicie zlikwidują ten problem. Dlaczego? Ponieważ w zasadzie nie będzie przedawnionych długów ZUS. Zakład będzie na bieżąca pokrywał długi z bieżących składek. Nowe zadłużenia nie będą trały długo tak wiec możliwość ich przedawnienia będzie niewielka. Jak jednak będzie to wyglądało w praktyce pokażą najbliższe miesiące. Wydaje się, że ZUS dostał wygodne narzędzie dla wyprostowania swoich finansów.

[Głosów:13    Średnia:2.8/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here