Coaching kariery

3
1879
coaching kariery

W dzisiejszych czasach chyba każdemu zależy na sukcesie zawodowym. Niektórzy potrafią dość szybko osiągnąć swoje cele powiązane z pracą, jednak innym przychodzi to z trudem. Znajdując się w dość kiepskiej sytuacji, czyli zarabiając pieniądze nieprzekraczające najniższej krajowej, warto pomyśleć o sięgnięciu po specjalistyczną pomoc, dzięki której łatwiej można pokierować swoim życiem. Takie fachowe doradztwo oferuje od niedawna coaching kariery.

Coaching kariery

O coachingu w ostatnich latach zrobiło się naprawdę głośno. Powstały nawet specjalne grupy osób, które mocno go krytykują i usilnie starają się go zwalczać. Nie wiedzą jednak, że niektórym taka pomoc może się naprawdę przydać. Nie każdy potrafi bowiem sam zorganizować sobie swoje własne życie, dlatego czasem lepiej powierzyć takie sprawy komuś zaufanemu. Profesjonalny coach zawsze dostosowuje tryb swojej pracy do klienta. Na pierwszych spotkaniach rozmawia z nim na temat jego obecnej sytuacji zawodowej i dowiaduje się, co jest w niej nieodpowiedniego. Poznaje także oczekiwania klienta i potrafi rozpoznać, w jakich branżach on sam by się widział czy wykonywanie których zawodów sprawiłoby mu największą przyjemność oraz zapewniłoby mu niemałą satysfakcję. Coach zwraca również uwagę na kwestie finansowe, wiedząc, że niektórym osobom wystarczy niewiele pieniędzy do szczęścia, podczas gdy inni zawsze będą dążyć do jak najwyższych dochodów. Dogłębna analiza przydaje się podczas ustalania planu działania.

Jak zatem w późniejszym czasie wygląda coaching kariery i na czym on polega? Otóż podczas spotkań trener osobisty stara się przede wszystkim wpłynąć na pewność siebie klienta. Sam klient odkrywa swoje mocne strony, poznaje swój charakter i dowiaduje się, w czym rzeczywiście jest dobry. Podnosi to jego samoocenę, która obecnie jest niezwykle ważna w życiu zawodowym. Następnie na kolejnych zajęciach klient może rozpocząć pracę nad swoimi słabszymi stronami. Jeśli ma problemy np. z organizacją czasu, uczy się, jak nad nim panować. Poznaje różne techniki działania, które potem jest w stanie samodzielnie wykorzystać w praktyce. Pozyskuje także bezcenne i zdecydowanie praktyczne umiejętności, które mogą polegać np. na stawianiu oporu. Ludzie mają z tym spory problem i nieraz kompletnie nie są asertywni, przez co całymi latami tkwią w firmach, w których tak naprawdę nie chcą pracować. Jeśli wezmą sprawy w swoje ręce, pokierują swoim życiem tak, by dawało im ono wyłącznie radość.

Nie warto zatem krytykować coachingu, zanim się go samemu nie przetestuje. Dla niektórych coaching kariery może być bezcennym doświadczeniem, dzięki któremu chętne osoby odzyskają wiarę we własne umiejętności oraz możliwości, ucząc się przy okazji nowych rzeczy. Później łatwiej im będzie rozwijać się w dowolnej branży zawodowej i osiągać w niej prawdziwe sukcesy.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here