Rozwód a porażka życiowa

0
1328
Rozwód a porażka życiowa

Chociaż wielu z nas ma często plan na własne życie i w marzeniach wydaje się on być niemal idealny, to samo życie często pokazuje, że niestety, nie jest usłaną różami bajką. Nasze plany się krzyżują i z wielu różnych powodów nie jesteśmy w stanie ukończyć upragnionych studiów, wyjechać na zagraniczne wakacje, posłać dziecka do najlepszej szkoły w mieście, lub też wytrwać w przysiędze małżeńskiej, którą kiedyś złożyliśmy naszemu współmałżonkowi.

Każdy z takich niezrealizowanych (lub raczej niemożliwych do zrealizowania) planów, niesłychanie często traktujemy jak osobistą porażkę lub wręcz klęskę życiową. Czy rzeczywiście są to jednak dostateczne powody, aby mieszać się z błotem i uważać za człowieka gorszego od innych, który nie jest w stanie niczego osiągnąć? Owszem, wielu z nas ma tendencję do właśnie takiego myślenia o sobie samych, kiedy coś nam się nie udaje. Wmawiamy sobie, że porażka to nasza wina, że zbyt mało się staraliśmy, że zawiedliśmy najbliższych, itp. Nie ma to jednak wiele wspólnego z prawdą, ponieważ w rzeczywistości, nie mamy żadnego wpływu na bardzo wiele spraw. Dlatego też nie patrzymy obiektywnie na to, czego nie udało się nam dokonać – z góry zakładamy, że klęska jest w stu procentach naszą winą i nie przyjmujemy nawet do wiadomości opcji, że przecież może być zupełnie inaczej! Zdecydowanie nie jest to dobre podejście, bo w ten sposób katujemy swoją psychikę, a nasze poczucie własnej wartości spada często poniżej zera. Tylko dlatego, że ponieśliśmy przegraną na jednym polu życia.

Jeśli takich porażek jest więcej – nic nie jest w stanie nas przekonać, że jesteśmy wartościowymi ludźmi, którzy robią wszystko co w ich mocy, aby zrealizować swoje założenia dotyczące pracy, rodziny i innych ważnych spraw. Kiedy raz wpadniemy w spiralę takich negatywnych myśli i zaczniemy uważać siebie za ludzi gorszych od innych, to trudno jest się z nich wyplątać i spojrzeć na życie oraz wydarzenia z bardziej obiektywnej perspektywy. Porażki są bowiem częścią życia każdego człowieka, który chodzi po ziemi. Nie ma kogoś, komu wszystko się udaje. Nie ma na tej planecie osoby, której wszystkie plany idą jak z płatka. To my często tak myślimy, choć nie mamy na to przecież żadnych dowodów. Nie możemy więc obarczać siebie winą za rzeczy, na których rozwój nie mieliśmy wpływu, lub nasz wpływ na nie był mniejszy, niż początkowo nam się wydawało.

Weźmy tu za przykład sytuację z rozbitym małżeństwem, które kończy się rozwodem. Przyczyn tak zaistniałej sytuacji między dwójką ludzi mogą być naprawdę tysiące. Wiele z nich nie ma nic wspólnego z nami, a na przykład, z niezgodnością charakterów z naszym partnerem czy jego lekkomyślną zdradą. Dopiero po czasie zauważamy, że nie byliśmy zbyt dobraną parą, lub orientujemy się, że nie jesteśmy w stanie wybaczyć skoku w bok, jaki zafundował nam małżonek. Czy to oznacza, że sami jesteśmy sobie winni i to my zawiedliśmy?

Doskonale widać na tym przykładzie, że nie! Nie możemy bowiem odpowiadać za wybory innych osób. Zamiast więc zastanawiać się, w czym tkwił nasz błąd, lepiej zastanowić się, ile trwa rozwód i co zrobimy z naszym życiem, kiedy będziemy ponownie wolnymi ludźmi! Przyjmijmy, że mieszkamy w Katowicach. Tak więc również rozwód w Katowicach się odbędzie. Nie traćmy zatem czasu na wylewanie łez i rozpamiętywanie tego, co mogliśmy zrobić źle, a co wcale niekoniecznie doprowadziło do rozpadu małżeństwa, lecz skupmy się na tym, aby najlepszy Katowice adwokat zajął się naszą sprawą! W ten sposób nie tylko będziemy mieć tę traumatyczną sytuację jak najszybciej z głowy, ale też będziemy mogli zacząć wszystko od nowa, czyli też tworzyć zupełnie nowe plany na przyszłość, które – miejmy nadzieję – tym razem będą miały szansę się spełnić! Nie załamujmy więc rąk i nie pozwólmy, aby negatywne myśli sprowadziły nas na dno. Niepowodzenia, mniejsze lub większe, zdarzają się każdemu i nie znaczy to, że nie czeka nas już w życiu żaden sukces czy spełnione marzenie. Grunt, to myśleć pozytywnie.

Źródło: https://rozwod-i-podzial-majatku.pl/adwokat-katowice/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here