Skuteczne sposoby na przyśpieszenie pracy komputera

0
2077
Skuteczne sposoby na przyśpieszenie pracy komputera

Ostatnimi czasy zauważyłeś, że Twój laptop spowolnił, wolniej się uruchamia i częściej zawiesza nawet na najprostszych zadaniach? Powodem może być zużycie, ale zanim pobiegniesz do sklepu wybierać nowszy model komputera, wypróbuj te niezawodne sposoby na przyśpieszenie laptopa!

Wykonaj defragmentację dysku

Defragmentacja plików na dysku to nic innego, jak po prostu posprzątanie wszystkich danych i poukładanie ich na odpowiednich miejscach. Zdarza się, że komputer wykonując jakąś akcję zapisuje informacje tam, gdzie akurat znajdzie na nie miejsce, przez co w późniejszym czasie ich odnalezienie zajmuje mu więcej czasu. Defragmentacja pomaga połączyć wszystkie elementy i posegregować je, co usprawnia działanie systemu. Takich porządków nie musisz wykonywać ręcznie. Wystarczy, że w ustawieniach komputera znajdziesz narzędzie defragmentacji lub optymalizacji, a Twój laptop sam wykona wszystkie niezbędne działania. Przygotuj się jednak na to, że może to chwilę potrwać. W czasie defragmentacji pod żadnym pozorem nie wyłączać komputera!

Wykonaj defragmentację dysku

Usuń aplikacje, z których nie korzystasz

Pewną część sprzątania na dysku musisz jednak wykonać samodzielnie. Mianowicie chodzi tu o odinstalowanie niepotrzebnych programów. Wiele aplikacji korzystając z Twojej nieuwagi pobiera dodatkowe narzędzia, z których prawdopodobnie nie korzystasz. Mogą to być niestandardowe paski narzędzi, piloty multimedialne czy odtwarzacze muzyczne. Warto usunąć także gry, których od dawna nie uruchamiałeś. Zwolnienie miejsca na dysku twardym odciąży procesor laptopa i pozwoli mu szybciej pracować.

Nie bez znaczenia są także uprawnienia niektórych aplikacji. Sprawdź, czy część z nich nie uruchamia się przy starcie systemu – im ich więcej, tym dłużej trwa rozruch komputera. Jeśli nie potrzebujesz używać danego programu w momencie włączania laptopa, nie ma potrzeby, cały czas pracował w tle i spowalniał pozostałe procesy.

Usuń aplikacje, z których nie korzystasz

Zainstaluj najaktualniejsze sterowniki i aktualizacje systemu

Praca na przestarzałym oprogramowaniu może wydawać się wolniejsza i być utrudniona. Warto regularnie sprawdzać centrum aktualizacji w komputerze i instalować najnowsze sterowniki dla każdego komponentu. Jeśli nie masz czasu na kontrolowanie takich rzeczy, ustaw automatyczne aktualizacje. Będą się one samoistnie instalowały przy wyłączeniu laptopa – nie musisz w tym czasie być przy komputerze, a przy ponownym rozruchu z pewnością zauważysz poprawę w wydajności sprzętu.

Zmień antywirus na mniej inwazyjny

Bezpieczeństwo w sieci jest bardzo ważne. Jednak wiele programów antywirusowych sprawia, że komputery działają wolniej. Przy instalacji danej aplikacji warto przejrzeć jej ustawienia i upewnić się, że firewall nie będzie blokował np. przesyłu danych między laptopem na pendrivem. Jeśli zastanawiasz się, jaki antywirus najlepiej kupić, zajrzyj tutaj.

Zwiększ pamięć RAM

Ilość pamięci RAM ma kluczowy wpływ na płynność działania wszelkich procesów w laptopie. Im jej więcej, tym lepiej komputer radzi sobie z uruchamianiem kilku programów naraz i nie ma problemu z przechodzeniem między nimi. To szczególnie ważny komponent jeśli korzystasz z laptopa do grania w gry – obecnie dla sprawnego działania tego typu aplikacji niezbędne jest co najmniej 8 GB RAM.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKredyt 30000
Następny artykułKredyt 20000

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here