Napisz sobie sukces

0
393
wzór listu motywacyjnego

Dobrze sformułowane Curriculum vitae oraz list motywacyjny to absolutny klucz do zdobycia wymarzonej pracy. Nawet najlepiej przygotowani kandydaci, mogą zostać odrzuceni jeśli do biura podań firmy wpłynie źle zaadresowane czy napisane z błędami pismo motywacyjne. Jak więc napisać CV i list motywacyjny by osiągnąć sukces w rekrutacji?

Przede wszystkim należy odróżnić Curriculum vitae od listu motywacyjnego. Wbrew zdaniu wielu internetowych krzykaczy nie jest to to samo, oba dokumenty są niezależne od siebie i należy je inaczej formułować. Curriculum vitae to pewnego rodzaju lista naszych osiągnięć, ramowy plan osiągania pewnych etapów kariery zawodowej oraz zdobywania osiągnięć czy to na polu językowych czy kursów rozwojowych.

CV powinno być opatrzone zdjęciem i krótkim wpisem naszej sentencji życiowej czy hasła (nie jest to jednak obowiązkowy element). W CV nie opisujemy dlaczego nadajemy się na jakieś stanowisko ani nie oceniamy naszych osiągnięć, piszemy suche fakty, które świadczą o naszym rozwoju, te fakty i liczby wyrażają tu nasze Ja. Zupełnie innym dokumentem jest list motywacyjny. Wspomniany dokument jest opisowy, możemy tu pochwalić się swoimi osiągnięciami, zaletami i pasjami związanymi z branżą, do której aplikujemy. Ważne jest także wplecenie przymiotników podkreślających nasze atuty, przewagi i fakty plasujące nas wyżej w porównaniu z innymi osobami rekrutującymi na to stanowisko.

Przeczytaj też: https://twojepajeczno.pl/porady/list-motywacyjny-dlaczego-warto-go-napisac/

Kluczową informacją, jaka powinna znaleźć się w CV jest też odpowiedź na pytanie dlaczego aplikujemy na to stanowisko i do akurat tej firmy. Uzasadnienie tej informacji jest zazwyczaj absolutnie kluczowe dla firmy i jej rekruterów. Aby jednak nasz list motywacyjny w ogóle dotarł do rekruterów musi spełniać kilka wymogów. Przede wszystkim należy go odpowiednio zaadresować, opatrzyć stosownym opisem pamiętając o użyciu tytułu naukowego jeśli wiemy, że dana osoba, zajmująca się rekrutacją takowy posiada.

Wzór listu motywacyjnego

Sam list musi być napisany estetycznie – najlepiej komputerowo, bowiem czasy ręcznych listów motywacyjnych minęły już bezpowrotnie. Zdarzają się jednak osoby, które pomimo nadmienionych wskazówek nie wiedzą jak zabrać się za pisanie listu motywacyjnego i mają problem z estetycznym ułożeniem tekstu na stronie. Warto więc sprawdzić wzory listów motywacyjnych i zainspirować się nimi. Dobry wzór listu motywacyjnego dla różnych branż i stanowisk znaleźć można w witrynie https://www.aplikuj.pl/cv/wzory-listow-motywacyjnych/, która posiada wiele cennych wskazówek co do sporządzania takich pism, oferując także generator CV.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here