Poznań jest miastem, które przyciąga nie tylko młodych, ale także starszych. Do miasta chętnie przyjeżdżają osoby na studia z zamiarem osiedlenia się tam na stałe i znalezienia pracy. Także sporo nowych firm i inwestorów otwiera swoje działalności na tym terenie. Jakie oferty pracy w Poznaniu czekają na chętnych? Jak kształtują się zarobki w Poznaniu?
Praca w Poznaniu dla młodych i tych starszych
Poznań cały czas się rozwija i potrzebuje osób do pracy w każdym wieku. Praca w Poznaniu czeka na osoby, które dopiero skończyły szkołę oraz na doświadczonych pracowników, którzy potrafią zarządzać. Pracę znajdzie każdy, kto chce pracować. Jest dużo polskich i zagranicznych firm, które prowadzą rekrutację na różne stanowiska. Pojawiają się także nowe firmy, które szukają całej kadry pracowniczej. Na rynku pracy panuje dynamiczna sytuacja i można szybko znaleźć pracę marzeń, jeśli posiada się odpowiedni kwalifikacje i umiejętności. Rynek pracy jest dość obszerny i znajdują się na nim oferty skierowane do młodych oraz starszych osób. Zatrudnienie znajdą również seniorzy, którym zostało niewiele do emerytury.
Jak znaleźć pracę w Poznaniu?
Szukanie pracy w Poznaniu można rozpocząć od zapoznania się z ofertami zamieszczonymi w Internecie. Są specjalne strony, na których znajdują się aktualne oferty. Dodatkową zaletą szukania pracy przez Internet jest możliwość aplikowania na dane stanowisko online. Na dobrą sprawę przy odrobinie szczęścia można nie wychodząc z domu, otrzymać propozycję pracy. Oczywiście, jeśli rozmowa kwalifikacyjna odbędzie się również online. Szukanie pracy w Internecie jest szybkie i łatwe. W jednym miejscu mamy bardzo wiele ofert, które możemy dopasować do własnych preferencji. Kolejnym sposobem na znalezienie pracy jest poczta pantoflowa. Warto poinformować znajomych i rodzinę, że szukamy pracy. Dzięki temu możemy dowiedzieć się o wakacie przed ogłoszeniem naboru na dane stanowisko. Również w urzędzie pracy znajdują się ciekawe oferty. Możemy samodzielnie wejść na stronę urzędu i sprawdzić aktualne propozycje. Możemy również pójść do urzędu i zarejestrować się, jako osoba poszukująca pracy.
W poszukiwaniu ofert pracy odwiedź serwis Gowork Poznań – ogłoszenia o pracę >>
Na jakie zarobki w Poznaniu możemy liczyć?
Rynek pracy w Poznaniu jest bardzo elastyczny i skierowany do każdej grupy. Praca znajdzie się dla osób, które nie mają wykształcenia i doświadczenia oraz dla tych, którzy mają wieloletni staż pracy na stanowisku kierowniczym lub dyrektorskim. Oczywiście wysokość zarobków jest zależna od właśnie tych czynników. Inną płacę dostanie pracownik produkcji, a inną osobą zarządzająca kilkudziesięcioma osobami w dużej korporacji. Są oferty pracy, w której na początek pracodawca oferuje minimalną krajową. Jednak bardzo często zarobki rosną po zakończeniu okresu próbnego. Wielu pracodawców chce się przekonać, czy pracownik nadaje się na dane stanowisko oraz, czy jest zainteresowany daną pracą. Niestety bardzo często zdarza się tak, że pracownik po miesiącu rezygnuje, bo coś mu się nie podoba lub po prostu nie chce mu się pracować. Wiele ofert pracy poszukuje pracowników na stanowiska kierownicze. W takich wypadkach pensje są znacznie wyższe. Można liczyć na początek na zarobki wynoszące około 5000 – 7000 złotych.
Jakich pracowników poszukują pracodawcy w Poznaniu?
Bardzo wiele ofert pracy w Poznaniu jest skierowana do osób z wykształceniem zawodowym. Poszukiwani są mechanicy, budowlańcy, piekarze, kucharze i kosmetyczki i fryzjerzy. Jest dużo firm, które mają braki na działach produkcji. Niektóre firmy oferują dodatkowo bardzo tanie obiady w zakładzie pracy oraz darmowy transport nie tylko z Poznania, ale również z okolicznych miejscowości. Poszukiwane są osoby do pracy w sklepach oraz osoby do obsługi klienta. Zatrudnienie czeka na osoby znające języki obce, ekonomistów i osoby chcące pracować w administracji. Przekrój stanowisk jest bardzo duży i praktycznie w każdej dziedzinie są braki kadrowe. Oferty pracy w Poznaniu i zarobki przyciągają osoby z innych miast.
Jak pokazać się przyszłemu pracodawcy z jak najlepszej strony?
Samo poszukiwanie pracy może być pracochłonnym zajęciem. Jeśli wiemy dokładnie jakiej pracy szukamy, to sprawa jest łatwiejsza. Czasami jednak do końca nie mamy sprecyzowanego stanowiska, które by nas satysfakcjonowało. W pierwszym i drugim przypadku i tak musimy się odpowiednio przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej. Oczywiście na początku musimy napisać CV oraz list motywacyjny. Są to rzeczy, do których należy się przyłożyć. Im więcej z życiorysu i listu motywacyjnego pracodawca się o nas dowie, tym lepiej. Jeśli zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną, to także powinniśmy być dobrze przygotowani. Warto w domu przed lustrem przygotować sobie odpowiedzi na pytania, które padają prawie zawsze na każdej rozmowie. Są to pytania o nasze słabe i silne strony, zainteresowania i pensję, jaką chcielibyśmy otrzymać na danym stanowisku. Pracodawca pyta także o nasze doświadczenie i kwalifikacje oraz o byłego pracodawcę. Warto także poczytać parę rzeczy o firmie, w której chcemy pracować.