3 podstawowe zasady przetrwania pracy zdalnej

0
1593
praca zdalna

Praca zdalna lub telepraca, jest to wykonywanie obowiązków zawodowych poza miejscem pracy. Najczęściej jest ona wykonywana w domu. W dzisiejszych czasach staje się ona coraz bardziej popularna. Dużo ludzi jednak bardzo szybko polega w przypadku takiej pracy. Bez względu na to jak dogadujemy się z naszym pracodawcą, to przeniesienie swoich obowiązków służbowych do domu może być naprawdę dużym wyzwaniem. Bez odpowiedniej wprawy, wiedzy oraz doświadczenia łatwo jest się pogubić oraz narobić sobie sporych zaległości. Właśnie dlatego poniżej znajdują się sprawdzone reguły na efektywną pracę zdalną. Sprawdź co powinieneś robić!

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/praca-zdalna/

Telepraca i praca zdalna – 3 złote zasady

1. Zarezerwuj swój czas na pracę i chroń go

Standardową sytuacją jest to, że wychodzimy codziennie rano z domu do naszej firmy i spędzamy tam 8 godzin. Po tym czasie wracamy do domu i nie jesteśmy pracownikami, mamy wolny czas dla siebie i dla rodziny. W przypadku pracy w domu wygląda to jednak o wiele trudniej. Wstajemy i zabieramy się do pracy, jedną ręką odpowiadamy na maile, a drugą mieszamy zupę lub prasujemy koszulę. Jeszcze gorzej jest w przypadku kiedy nie mamy na głowie terminowego zadania, które musimy wykonać konkretnego dnia o konkretnej godzinie. W takim przypadku nie musimy wcześniej wstawać z łóżka a dzień pracy spędzić na oglądaniu filmów na netflixie bądź scrollowaniu w nieskończoność Facebooka czy Instagrama. Ważne jest wówczas aby postępować według ścisłych zasad. Oto one:

• Wyznacz czas, który poświęcasz wyłącznie na pracy. Zdecyduje się na przykład że będzie to godzina od 8:00 do 12:00. W tym czasie intensywnie Pracuj i staraj się nie rozpraszać przez ani jedną minutę. Pamiętaj, żadnego gotowania, sprzątania robienia zakupów czy też zabawy z dziećmi.

• Stosuje technikę Pomodoro. Taka technika zakłada, że po 20-25 minutach skoncentrowanej pracy robimy sobie 5 minut przerwy, a po 3-4 takich sesjach jest czas na 20-25 minut przerwy. Jest to idealny sposób na świetną organizację czasu pracy. Pamiętaj, że czas pracy jest święty. W firmie bardzo się źle się tego trzymamy, w domu również powinniśmy się tego trzymać.

2. Zdobądź sojuszników

Ważne jest aby mieć sojusznika. Bardzo często domów nic nie rozumieją, że chociaż jesteśmy w domu, to umysłowo jesteśmy w pracy. Musimy skoncentrować się na wykonaniu swojej pracy w 100%. Nie jest to ani czas na zabawę w perfekcyjną panią domu, ani na spełnianie obowiązków żony czy matki. Wtedy jesteśmy pracownikami.

Warto więc porozmawiać o tym ze swoimi bliskimi. Wyjaśnimy im na czym polegają nasze obowiązki. Zróbmy to w taki sposób, aby zrozumieli oni, że jesteś w pracy. Ustalcie sobie wspólne reguły i nawzajem przestrzegaj cie ich. Możesz ustalić na przykład że kończysz o 15:00. Wówczas o tej godzinie rzeczywiście nie wracasz do pracy tylko masz czas dla swoich dzieci, partnera czy dla swojego domu. Z drugiej strony przed 15:00 cała rodzina wiek, że nie wolno Ci przeszkadzać, ponieważ pracujesz.

3. Zorganizuj miejsce pracy

Dobrą praktyką na wygospodarowanie miejsca przeznaczonego do pracy jest reguła, że tam gdzie pracujesz, tylko pracujesz. W takim miejscu nie jesz, nie oglądasz filmów, nie robisz innych prywatnych rzeczy. Jeżeli wybrałeś ławę stojącą w koncie, i chcesz wieczorem obejrzeć film na laptopie, to zabierz go na kanapę. Jeżeli czas na jedzenie, to zjedz w innym miejscu niż tam gdzie pracujesz. Wówczas będziesz mieć świadomość że jest to miejsce tylko i wyłącznie do twojej pracy i w momencie gdy się tam przenosisz wiesz, że musisz pracować. Kiedy pracujesz w domu, bardzo trudno jest rozdzielić życie osobiste od życia zawodowego. Zorganizowanie takiego miejsca pracy zapewni Ci minimum higieny psychicznej.

Zobacz też: http://investlife.pl/triki-dzieki-ktorym-szybciej-zrobisz-kariere-skuteczna-nauka/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here