Jaka powinna być dobra pielęgniarka?

0
4141
Jaka powinna być dobra pielęgniarka?

Zastanawiasz się nad podjęciem kształcenia w kierunku pielęgniarstwa, ale masz wątpliwości, czy jest to zawód odpowiedni dla ciebie? Poniżej prezentuję ci najważniejsze aspekty tej profesji, które pomogą ci w podjęciu decyzji.

Wytrwałość drogą do sukcesu

Osoba, która chce uzyskać kwalifikacje do pracy w zawodzie, musi ukończyć studia pielęgniarskieJest to dość wymagający i wszechstronny kierunek, zyskuje on jednak coraz większą popularność. W dużych miastach studiować można nie tylko w trybie dziennym, istnieje możliwość zapisania się także na pielęgniarstwo zaoczne, co jest dużym ułatwieniem dla pracujących. Nauka trwa 6 semestrów, a zaliczenie egzaminów wymaga solidnej pracy i ogromnej wiedzy, absolwenci odpowiedzialni będą bowiem za cudze życie. 

Podstawowe obowiązki pielęgniarki

Pielęgniarki podczas pracy opiekują się pacjentami, w szerokim tego słowa znaczeniu. Odpowiedzialne są za tak prozaiczne czynności jak przebieranie pampersów, czy mycie niezdolnych do samodzielnego wykonania tej czynności chorych. Jednocześnie wykonują podstawowe czynności medyczne, takie jak wkłucia, podawanie leków, sprawdzanie parametrów życiowych. Ich rolą jest też obserwacja przebiegu choroby i informowanie o swoich spostrzeżeniach lekarzy. Muszą więc posiadać ogromną wiedzę, pozwalającą wychwycić istotne rzeczy, co coraz częściej jest doceniane przez pozostały personel medyczny i pacjentów. Spoczywa na nich odpowiedzialność za życie i zdrowie podopiecznych.

Najważniejsze cechy dobrej pielęgniarki

Podstawową cechą charakteru, odróżniającą profesjonalną i dobrą pielęgniarkę od pozostałych jest cierpliwość, wyrozumiałość i empatia. Praca z chorymi jest ciężka i wyczerpująca, zarówno fizycznie jak i psychicznie. Nie powinny się więc jej podejmować osoby, które nie będą potrafiły podołać wielogodzinnemu troszczeniu się o pacjentów, którzy nierzadko wydają się w ogóle tego nie doceniać. Musi ona też być inteligentna i spostrzegawcza, nawet wtedy, gdy jest zmęczona. Ważną rzeczą jest też umiejętność zdystansowania się do trudnych sytuacji i odporność na rzeczy, które mogą niektórych brzydzić (wymioty, fekalia). Pielęgniarki pracują zazwyczaj w trybie zmianowym, nawet po 12 godzin, zarówno w dzień jak i w nocy. Nie jest to też zawód przynoszący znaczne zyski materialne, choć w prywatnych klinikach płace personelu są zazwyczaj wyższe niż w państwowych placówkach, trudniej jest jednak zostać przyjętym na taką posadę.

[Głosów:11    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here