Karton fasonowy czy klapowy – który wybrać?

0
487
Karton fasonowy czy klapowy

W dobie rozwijającej się technologii i internetu handel na odległość zdominował tradycyjne formy. Wraz z nim swoją świetność odzyskały pudła kartonowe. Każda hurtownia opakowań ma z pewnością ręce pełne roboty. Pakowanie rzeczy w tekturowe pudełka jest czynnością, którą większość z nas wykonuje automatycznie. Rzadko kto zwraca uwagę na inne szczegóły niż wymiar pudełka. Jednak mogą różnić się one od siebie fasonem, sposobem produkcji, a także trwałością. Wśród kartonowych pudełek możemy wyróżnić kartony fasonowe i klapowe. Czym różnią się od siebie i na który się zdecydować, by lepiej spełniał nasze wymagania?

Karton fasonowy – wiele możliwości

Opakowanie fasonowe inaczej zwane wykrojnikowym wyróżnia się swoim procesem produkcji. Z racji oryginalnej konstrukcji nie musi być ono klejone, a jego kształt możemy swobodnie dostosować do indywidualnych potrzeb. Pudełka te mogą być zamykane na wiele sposób, a dodatkowo mogą mieć różnorakie otwory i uchwyty.

Kartony fasonowe powstają za pomocą specjalistycznego narzędzia, zwanego wykrojnikiem. Jest on w stanie idealnie dociąć oraz wyciąć arkusz tektury. Najpopularniejsze są wykrojniki płaskie, które składają się z noży perforujących, bigujących i tnących. I to właśnie dzięki nim jesteśmy w stanie uzyskać każdy kształt kartonu. Kartony fasonowe mają specjalnie zaprojektowane elementy, które zazębiają się i tworzą niezwykle wytrzymałe pudełko. Dzięki temu, że nie potrzebują klejenia, są przystosowane do wielokrotnego użytku.

Kartony fasonowe najczęściej wykorzystywane są w:

  • gastronomii (opakowania na wino lib pizze),
  • cukiernictwie (opakowania na ciasta),
  • administracji (do przetrzymywania zarchiwizowanych dokumentów),
  • florystyce lub dekoratorstwie (jako opakowania ozdobne).

Karton klapowy – uniwersalność i niska cena

Opakowanie klapowe inaczej nazywane RSC bądź american box, jest najbardziej popularnym i najczęściej używanym kartonowym pudełkiem. Jest to ekonomiczne i wielofunkcyjne rozwiązanie, stanowiące podstawę w czasie przeprowadzki i przewożenia większej ilości rzeczy czy magazynowaniu przedmiotów. Ich produkcja jest nieskomplikowana i opiera się na minimalnym zużyciu surowca. Kartony klapowe wytwarza się za pomocą specjalnych maszyn – slotterów. Są one w bardzo szybkim czasie, przy małych nakładach wyprodukować pudełka z przygotowanych arkuszy. W porównaniu do kartonów fasonowych, ich brzegi są klejone lub szyte. Największą zaletą tego typu opakowań jest łatwość rozłożenia i ponownego złożenia.

Jak widać, kartonowe opakowania możemy dostosować do naszych indywidualnych potrzeb. Standardowe, klapowe kartony sprawdzą się znakomicie w codziennych sytuacjach. Modele fasonowe możemy za to bardziej spersonalizować i dostosować do specjalistycznej branży.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here