List motywacyjny bez doświadczenia

3
3042
list motywacyjny bez doświadczenia

W Polsce mamy obecnie bardzo małe bezrobocie. Firmy wręcz walczą o pracowników oferując coraz wyższe płace i różne benefity. Jest to idealna sytuacja dla wszystkich poszukujących nowej lub pierwszej pracy. Można wręcz przebierać w ofertach. Nie dziwi więc fakt, że pracownicy często już pracując w różnych firmach i tak szukają lepiej płatnego zajęcia. We wszystkich ogłoszeniach natrafiamy na końcu na wzmiankę o tym, że zainteresowani powinni przesłać pracodawcy CV oraz list motywacyjny. Jest to oczywista praktyka. Co jednak zrobić gdy szukamy pierwszej pracy i nie mamy czym pochwalić się w CV? Jak napisać list motywacyjny bez doświadczenia w wykonywaniu jakiejkolwiek zarobkowej pracy?

Jak napisać list motywacyjny bez doświadczenia?

Ważne, aby do sprawy podejść nieszablonowo. Korzystanie z gotowych wzorów listów motywacyjnych z internetu nie jest dobrym pomysłem. Pracodawca widząc kolejny raz taki sam lub bardzo podobny list szybko się zniechęci. W jego oczach kandydat na pracownika nie wykazuje się już na wstępie jakąkolwiek kreatywnością. Właściwie skreśla już go to na starcie.

Rozpoczynając pisanie CV i listu motywacyjnego bez doświadczenia musimy skupić się na swoich umiejętnościach oraz doświadczeniu edukacyjnym. W przypadku braku możliwości wpisania doświadczenia zawodowego to te elementy będą stanowiły główny element naszego listu.

W liście motywacyjnym powinniśmy zawrzeć dane kontaktowe. Zarówno swoje jak i pracodawcy do którego kierujemy pismo. Obowiązkowo użyjmy zwrotu grzecznościowego typu: „Szanowny Panie”. Koniecznie należy wspomnieć na jakie stanowisko pracy aplikujemy. Następnie starajmy się udowodnić to że nasze umiejętności, posiadane wykształcenie oraz związane z tym tematem zainteresowania sprawią że to właśnie my idealnie sprawdzimy się na oferowanym stanowisku. Warto także wyrazić chęć szybkiego spotkania się w celu nawiązania rozmowy w cztery oczy.

Pisanie listu motywacyjnego za pierwszym razem może wydawać się nie lada wyzwaniem. Nie jest to jednak nic strasznego. Możemy podpatrzeć gotowe listy motywacyjne w internecie ale pamiętajmy o ty, aby nie wzorować się na nich 1:1. Kreatywność jest niezwykle pożądaną cechą. Pracodawcy zwracają na nią szczególną uwagę podczas procesu rekrutacji.

Brak doświadczenia zawodowego jeszcze bardziej zmusza nas do kreatywnego pisania o własnych zainteresowaniach oraz wizji przyszłej pracy w nowej firmie. Dzięki temu pracodawca ma większe szanse na ocenę kreatywności i zacięcia kandydata na pracownika. Należy tak pisać list motywacyjny aby pracodawca pomyślał że ma do czynienia z nieoszlifowanym diamentem i zatrudnienie nas przyniesie mu w przyszłości więcej korzyści niż zatrudnienie doświadczonych ale i wypalonych pracowników po przejściach.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here