Licznik kredytu

0
1470
Licznik kredytu

Koszt pożyczki bądź kredytu zależy od wielu elementów – prowizji, oprocentowania, formuły określenia rat. Prowizja pobierana jest na początku czasu kredytowania, natomiast kredytobiorcy niejednokrotnie decydują się wliczyć do udzielanej sumy odsetki to wynagrodzenie banku za wypożyczony kapitał. W każdej racie kredytu płacimy: część zobowiązania i odsetki. Najpowszechniejsze formuły zapłaty to raty równe oraz malejące. W racie równej kwota kapitału oraz odsetek jest zawsze taka sama. Zmieniają się jedynie proporcje składników – na początku wyższość mają odsetki, natomiast na końcu kapitał. W ratach spadających za każdym razem płacimy tyle samo kapitału, natomiast zmienia się suma odsetek. Spada ona z biegiem czasu, gdyż do zapłaty jest jeszcze mniej zobowiązania. W związku z tym, należy obowiązkowo wiedzieć, czym jest kalkulator kredytu, natomiast więc tak zwany licznik kredytu i jak z niego korzystać?

Czym jest kalkulator kredytowy (licznik kredytu)?

Czym jest kalkulator kredytowy (licznik kredytu)?Kalkulator określa zdolność kredytową na bazie najważniejszych parametrów, takich jak: przychody, zadłużenia, LTV, ilość osób w gospodarstwie domowym, źródło osiągania przychodów oraz ma charakter poglądowy. Banki przy obliczaniu zdolności kredytowej mogą stosować specjalne parametry, takie jak: analiza punktowa BIK, własna analiza punktowa (scoring), wiek kredytobiorcy bądź pozostałe parametry, natomiast również podejmować decyzje w oparciu o własne właściwości wnioskodawcy. Kalkulator kredytowy online, jaki pozwala nam na przybliżone obliczenie wielkości rat, to prosty symulator kredytowy. Jakie dane należy podać, aby dokonać odpowiednich obliczeń? To sprawa osobista, zależna od stopnia skomplikowania narzędzia i typu kalkulatora. W sieci ponieważ znajdziemy różnorodne typy kalkulatorów: kalkulatory kredytów gotówkowych, hipotecznych, samochodowych, konsolidacyjnych itp. W zależności od typu kredytu oraz kalkulatora, zazwyczaj jednak należy uzupełnić takie dane, jak, pomiędzy innymi: kwota, na którą opiewa kredyt. Kalkulator kredytu niejednokrotnie potrzebuje również podania wielkości, jaką jest oprocentowanie oraz dobrania typu raty: czy będą to raty równe lub malejące. Licznik kredytowy w formie kalkulatora może potrzebować również danych dotyczących potencjalnej prowizji oraz ubezpieczenia i czasu kredytowania. Kalkulator zapłaty kredytu, jaki pokaże nam możliwą, orientacyjną wielkość rat może wykazać się przydatny, jeśli zastanawiamy się nad zaciągnięciem podobnego zadłużenia, lecz równocześnie nie należy traktować opisanych w nim danych, jako pewnik.

Czemu należałoby korzystać z kalkulatora kredytów?

Wbrew pozorom, sprawdzanie atrakcyjności rozmaitych propozycji zupełnie nie jest takie proste. Chociażby gdy zestawiamy ze sobą np. jedynie dwie bądź trzy dane oferty, czeka na nas cały szereg „haczyków”. Przede wszystkim, należy odróżnić odpowiednią propozycję konkretnego banku od produktów reklamowych. Owe ostatnie często są umieszczane przykładowo w postaci plakatów, reklam w TV lub także po prostu na witrynie głównej pożyczkodawcy. Pamiętajmy, iż reklamy, chociażby gdy zawierają w sobie wiadomość o wielkości RRSO, zawsze są opatrzone krótkim opisem w rodzaju „Ogłoszenie nie stanowi oferty w rozumieniu prawa handlowego”. To właśnie pomiędzy innymi z tejże przyczyny tak ogromne znaczenie ma dobór właściwego narzędzia do analizowania wymogów kredytów. Doskonały kalkulator zestawia ze sobą właśnie rzeczywiste warunki propozycji rozmaitych banków, natomiast nie warunki brane z materiałów reklamowych (tak niejednokrotnie się dzieje w wypadku korzystania z mniej zaawansowanych urządzeń).

Inna sprawa to niewątpliwie określenie kosztów. Czy sama wielkość RRSO starczy nam, żeby zdecydować czy określony kredyt jest bardziej atrakcyjny od innego? Niewątpliwie, że nie! Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania od samego początku jest konstruktem politycznym, natomiast nie ekonomicznym. RRSO zostało wprowadzone na mocy przepisów UE w celu zniwelowania obrazu rynku pożyczkowo-kredytowego. Bez wątpienia jest to parametr do określonego stopnia przydatny, natomiast doskonały kalkulator kredytów zawsze będzie obrazował nam koszty oferty także przy wykorzystaniu pozostałych, bardziej wiarygodnych faktorów.

Gdzie możemy skorzystać z kalkulatorów kredytowych?

Gdzie możemy skorzystać z kalkulatorów kredytowych?Są one dostępne na stronach internetowych banków oraz spółek pożyczkowych proponujących chwilówki oraz pożyczki ratalne. Kiedy będziemy chcieli zestawić koszty kredytów, powinniśmy wejść na strony rozmaitych spółek oraz wówczas dokonać wyliczeń, wybierając taką samą sumę oraz czas pożyczki. Prócz tego do dyspozycji mamy kalkulatory kredytowe dostępne na stronach będących porównywarkami propozycji. Wtedy wpisujemy również sumę oraz czas zapłaty, natomiast potem możemy sprawdzić wielkość pożyczek bądź kredytów w rozmaitych bankach oraz spółkach pozabankowych. To pozwoli nam na dobranie najtańszej oferty. Pamiętajmy natomiast o tym, iż takie kalkulatory nie zawsze są szczegółowe oraz mogą zawierać przestarzałe dane. Lepiej upewnić się co do kosztów wprost na stronie firmy pożyczkowej bądź banku.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here