Jak znaleźć dobrego notariusza i ile kosztują usługi

0
2178
Jak znaleźć dobrego notariusza i ile kosztują usługi

Chcąc załatwić wszelkie możliwe sprawy, staramy się znaleźć osobę jak najbardziej kompetentną, która załatwi wszystko sprawnie i prawidłowo. Nie inaczej jest w przypadku notariuszy. Do notariusza idziemy z wieloma sprawami prawnymi, które muszą być załatwione zgodnie z przepisami prawa, dlatego dobry notariusz to podstawa.

Kim jest notariusz i z czym do niego idziemy?

Notariusz to prawnik zajmujący się sporządzaniem różnych dokumentów prawnych, a w szczególności aktów notarialnych. Wizyty u notariusza wymaga sporządzanie w formie aktów notarialnych różnego rodzaju umów w tym tych dotyczących nieruchomości, darowizn, zakładania spółek czy spadku.

Do notariusza musimy udać się także w celu przyjęcia lub zrzeczenia się spadku czy sporządzenia testamentu. Notariusz pracuje w kancelarii, ale w przypadku gdy klient nie może pojawić się w kancelarii, np. z powodów zdrowotnyc, jest w stanie pofatygować się w inne miejsce, a nawet do domu klienta.

Jak znaleźć dobrego notariusza?

Dobry notariusz powinien być profesjonalistą i fachowcem w tym co robi. Potrafi wytłumaczyć zrozumiale dla kompletnego laika, co powinniśmy zrobić, wiedzieć, jakie dostarczyć dokumenty, jak postępować. Powinien odpowiedzieć na każde zadane pytanie.

Istotną cechą jest także zaufanie, które zyskuje rozsiewając wokół siebie aurę profesjonalizmu. Dobre opinie innych klientów także przyciągają do konkretnej osoby, aczkolwiek trzeba je traktować z pewnym dystansem (zwłaszcza w internecie). Nie bez znaczenia jest oczywiście także lokalizacja kancelarii. Im bliżej tym lepiej, bo nie trzeba daleko jeździć, ale jeśli najbliższy notariusz ma złe opinie to może jednak lepiej pojechać dalej.

Ile kosztują usługi notariusza?

Honorarium zależy od kancelarii. Każdy notariusz ceni się inaczej. Maksymalną stawkę określa ustawa. Sporządzenie aktu notarialnego dotyczącego własności nieruchomości, spadku, testamentu, darowizny kosztuje zazywczaj od kilkudziesięciu złotych do nawet kilkuset w przypadku umowy majątkowej małżeńskiej lub zbycia nieruchomości z wypłatą świadczeń.

Sporządzenie protokołów jest znacznie droższe. Tutaj zapłacimy od kilkuset do nawet ponad tysiąca złotych. Za odpis czy wyciąg zapłacimy 6zł za każdą rozpoczętą stronę. Więcej także zapłacimy za usługę świadczoną poza kancelarią – w dzień roboczy to dodatkowe 50zł, natomiast w nocy lub dzień wolny od pracy nawet 100zł.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here