Egzamin ósmoklasisty – dlaczego warto dobrze się do niego przygotować?

0
2518
Egzamin ósmoklasisty – dlaczego warto dobrze się do niego przygotować?

Wraz ze zmianą podstawy programowej i reformą oświaty, w tym roku szkolnym pierwsi ósmoklasiści przystąpią do egzaminu ósmoklasisty. Jest on nazywany często małą maturą, gdyż wbrew pozorom jest on bardzo ważny i może dać uczniowi bilet do wyboru lepszej szkoły. Dlatego istotne znaczenie ma odpowiednie przygotowanie się.

Przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty – o czym powinien pamiętać uczeń, rodzic i nauczyciel?

Egzamin ósmoklasisty niewątpliwie jest bardzo ważny. Dlatego uczeń powinien odpowiednio się do niego przygotować. Choć niekiedy młodzież bagatelizuje jego rolę, to należy wiedzieć, że źle napisany może zamknąć drogę do wymarzonej szkoły. Nawet uczniowie, którzy planują iść do szkoły branżowej, np. o profilu lakiernika powinni osiągnąć dobry wynik, gdyż szkoły branżowe obecnie cieszą się dużą popularnością i dostanie się na niektóre kierunki, które gwarantują dobrą prace może być trudne. Pomimo tego, że egzaminu nie można nie zdać, to wpływ na dalszą edukację jest naprawdę znaczący. Zatem uczeń powinien codziennie samodzielnie powtarzać materiał. Oczywiście nie oznacza to tzw. zakuwania. Regularne powtórki pozwolą na zapamiętanie wiedzy. Wystarczy tylko około godziny dziennie i efekty mogą być naprawdę imponujące. Bardzo dużą rolę w tym procesie odgrywają nauczyciele, którzy powinni realizować program zgodnie z wytycznymi ministerstwa, a także regularnie powtarzać materiał z uczniami, co gwarantuje, że egzamin ósmoklasisty zostanie przez nich dobrze napisany. Z kolei rodzice powinni sprawdzać efekty uczniów, a także rozwiązane repetytoria.

Dobrze napisany egzamin biletem do najlepszej szkoły

Często dostanie się do wymarzonej szkoły wcale nie jest takie proste, wszak konkurencja jest naprawdę duża. Wiele uczelni wyższych podczas przyjmowania na studia bierze pod uwagę nie tylko wyniki, ale również renomę szkoły. Niektóre licea tworzą listy rankingowe z punktacją zawierającą zarówno oceny z poszczególnych przedmiotów, jak i wyniki egzaminów. Dlatego,aby dostać się na wybrany przez siebie profil trzeba dobrze zdać egzamin ósmoklasisty.

Lepsze liceum = lepsze studia

O ile uczniowie w szkole podstawowej często traktowani są jeszcze jak dzieci czy nastolatkowie, tak idąc do szkoły średniej, trzeba liczyć się z tym, że stosunek nauczycieli staje się zgoła inny. To nie nauczyciel zachęca do edukacji, lecz w przypadku liceum czy technikum to uczeń powinien się starać, aby dostać dobrą ocenę. Dlatego złe przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty oznacza, że wiedza ucznia nie jest na wysokim poziomie, zatem nawet, gdy dostanie się do danej szkoły to po prostu sobie nie poradzi. Zaległości będą tak duże, że będzie trzeba korzystać z płatnych korepetycji, które dodatkowo obciążą budżet rodziców. Niestety może też dojść do takiej sytuacji, że uczeń będzie musiał powtarzać rok, nie mówiąc już, że nie będzie miał szans na zdanie matury. Dlatego systematyczne powtarzanie materiału i regularne powtarzanie nie są po to, aby uprzykrzyć życie młodym ludziom, choć oni często traktują to jako karę, ale przede wszystkim mają pomóc im osiągnąć zawodowy a nawet życiowy sukces.

Przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty pierwszym krokiem w dorosłość

W dorosłym życiu nikt nie będzie pytał, czy coś się umie, lecz wymagał konkretnej wiedzy. Zatem trzeba do tego już zawczasu się przystosować w okresie szkolnym. Przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty pokazuje też rozwój ósmoklasisty w sferze psychicznej i społecznej. Młodzież w tym wieku powinna myśleć już o swojej przyszłości. Uczeń, który nie wykazuje jakiejkolwiek chęci do nauki i przygotowania się jest po prostu niedojrzały i może mieć trudności w dorosłym życiu. Dlatego bardzo ważne jest trzymanie ręki na pulsie przez psychologów i nauczycieli.

Egzamin ósmoklasisty pozwala także oswoić się ze stresem, gdyż w dorosłym życiu nie będzie go brakować, zarówno w sferze prywatnej jak i zawodowej. Dlatego trzeba umieć sobie z nim radzić, a egzamin ósmoklasisty jest pierwszym krokiem, który pokazuje jak radzić sobie ze stresem. Oczywiście może zdarzyć się, że dziecku powinie się noga, jednak uczeń, który regularnie się uczył jest zdecydowanie mniej na to narażony niż ten, który uczył się na ostatni moment. Przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty uczy również sumienności.

[Głosów:5    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here