Sztuka współczesna, a nowoczesna – jakie są różnice?

0
1805
Sztuka współczesna

Wiele osób myli sztukę nowoczesną ze współczesną, a to dwa różne terminy. Okresy, w których miały miejsce te dwa prądy mocno się ze sobą przenikają. Sztuka współczesna trwała prawie 100 lat, od lat 60 XIX wieku do lat 70 XX wieku. Z kolei sztukę współczesną tworzono od końca II wojny światowej, praktycznie do dnia dzisiejszego. To nie jest jedyna różnica pomiędzy tymi dwoma nurtami artystycznymi. Kluczowym rozróżnieniem sztuki nowoczesnej od współczesnej było odejście od piękna estetyki na rzecz koncepcji pracy. Co to oznacza?

Źródło: https://www.wroclovedesign.pl/czym-rozni-sie-sztuka-wspolczesna-od-nowoczesnej/

Modernizm oraz sztuka nowoczesna

Do sztyki nowoczesnej można zaliczyć różne kierunki takie jak impresjonizm, kubizm, dadaizm, ekspresjonizm, futuryzm, sztukę abstrakcyjną, czy surrealizm. Do grupy najpopularniejszych jej przedstawicieli możemy zaliczyć takie osobistości jak: Edouard Manet, Paul Gauguin, Claude Monet, Vincent van Gogh, Pablo Picasso, Henri Matisse, Piet Mondrian, Kazimierz Malewicz, Francis Bacon oraz Wassily Kandinsky. Ten nurt artystyczny znacznie wpłynął na nowe kierunki, które możemy zdefiniować jako postmodernistyczne. Zakres pojęcia sztuki nowoczesnej łączy się z nowymi koncepcjami sztuki oraz dzieła. Tutaj znaczenie ma pogłębienie myśli nad językiem sztuki, stosowanie nowych technik, jak i materiałów, wiara w związki kultury i techniki, a co więcej idea postępu.

Na czym polegała sztuka współczesna?

Gdy zakończyła się II wojna światowa, sztuka przeszła znaczną metamorfozę. Pojawiła się wtedy sztuka współczesna, która została stworzona z dwóch całkowicie odrębnych nurtów, nurtu artystycznego oraz nurtu ideologicznego. Sztuka stała się czymś nowym, ale została doceniona przez krytyków, jak i publiczność. Sztuka współczesna jest walką z tradycją, jest dynamiczna -ciągle się zmienia. W naszym kraju, praktycznie na całym świecie wciąż się rozwija. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, jaki charakter będzie miała za kilka lat. Dzięki swobodzie wypowiedzi, zastosowaniu nowych technologii i wielu nowatorskim rozwiązaniom sztuka zmienia swój charakter.

Zobacz też: http://investlife.pl/michal-aniol-czy-byl-wybitnym-artysta/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here