Stabilizacja gruntu spoiwem hydraulicznym

0
1654
grunt stabilizowany spoiwem hydraulicznym

Grunt stabilizowany spoiwem hydraulicznym drogowym jest to grunt stabilizowany hydraulicznie. Rolę spoiwa pełni w nim hydrauliczne spoiwo drogowe. Stabilizacja gruntu różnego rodzaju spoiwami hydraulicznymi to taka technologia, która wykorzystywana jest do wzmacniania podłoża gruntowego, które posiada charakter o słabej nośności.

Spoiwo hydrauliczne stosuje się także podczas budowy różnego rodzaju nasypów drogowych. Wykorzystywane jest ono również w dużej mierze w szeroko pojętym budownictwie drogowym w celu wykonywania dolnych warstw podbudów do nawierzchni drogowych.

Grunt stabilizowany spoiwem hydraulicznym poprzez wykorzystanie spoiw hydraulicznych posiada szereg zalet. Przede wszystkim umożliwia ona uzyskiwanie grubych płyt betonowych, które posiadają grubość od piętnastu do nawet czterdziestu centymetrów. Opisywane płyty betonowe ponadto cechują się dość dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Spełniają one wszelkie niezbędne i wymagane normy dla tego typu wytwarzanych produktów. Są one również w pełni zgodne z posiadaną specyfikacją techniczną, która określa stopień wzmocnienia podłoża gruntowego, a także stopień wzmocnienia dolnych odcinków podbudów nawierzchni drogowych.

Proces technologiczny obejmujący stabilizację gruntu spoiwem hydraulicznym składa się z pewnych niezbędnych elementów. Przede wszystkim istotne jest dozowanie odpowiedniej wagi czynnika stabilizującego. Najczęściej wykorzystywanymi czynnikami stabilizującymi są spoiwa hydrauliczne takie jak cement czy wapno.

Podłoże gruntowe powinno posiadać wilgotność optymalną do tego rodzaju podejmowanych działań. Następnie miesza się grunt drogowy wraz z uzyskaną mieszanką cementu czy wapna. Możliwe jest również odpowiednie zagęszczenie stworzonej mieszanki, aby uzyskać jak najbardziej adekwatny efekt działań.

Kolejnym etapem jest wyprofilowanie podłoża, zgodnie z posiadanym przez siebie projektem drogowym. Ostatnim krokiem jest pielęgnacja mieszanki podczas jej dojrzewania. Całokształt tego procesu powinien być oczywiście poprzedzony wykonaniem odpowiednich badań geologicznych podłoża. Więcej informacji na temat stabilizacji gruntu można znaleźć na stronie internetowej pod adresem: nascon.pl/stabilizacja/.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here