Korpo

3
2441
korpo

Praca w korporacji dla jednych jest marzeniem, dla innych zaś przekleństwem, tkwią latami. Korporacja rządzi się swoimi zasadami. Ludzie, którzy dysponują odpowiednią wiedzą i cechami psychobiologicznymi z pewnością sobie tutaj poradzą. Aby wytrwać w korpo trzeba poznać kilka zasad jak odnaleźć się w takiej pracy. W innym wypadku będziemy mieli dość i zamarzymy by to wszystko rzucić i wyjechać w Bieszczady.

Jak przetrwać w korpo?

Aby dobrze odnaleźć się wśród pracowników korporacji musisz wiedzieć jak z nimi rozmawiać. Dlatego podstawową umiejętnością pomocną w przetrwaniu w korpo jest nauka slangu. Musisz wiedzieć co to jest deadline czy też krancztajm czy brif. Wydaje się to śmieszne, bo czyż polski język nie jest elastyczny na tyle, by znaleźć odpowiednie słowa pasujące do wybranych terminów? Jednak niestety slang jest bardzo popularny wśród pracowników. Często jest wręcz nadużywany.

Musisz dobrze zorientować się jakie układy panują w korpo. Często nie pokrywają się one z oficjalną hierarchią i mają charakter powiązań towarzyskich. Musisz w to wniknąć by wiedzie z kim warto trzymać.

Musisz przyzwyczaić się do pracy w biurze w formacie open space. Dla wielu osób jest to nie lada wyzwanie. Głośne rozmowy telefoniczne i stukanie w klawiaturę mogą wyprowadzić z równowagi. Aby choć trochę odizolować się od otoczenie możesz założyć słuchawki. Do dobre rozwiązanie dla osób nie przywykłych do pracy w otwartej przestrzeni.

Jeśli w twojej korporacji sam możesz decydować o godzinie rozpoczęcia pracy, warto byś zaczynał jak najszybciej. Wielu naukowców już potwierdziło, że największą efektywność pracy osiąga się w godzinach przedpołudniowych. Później już jest z tym tylko gorzej. Należy tak ułożyć plan dnia, aby najważniejsze i najtrudniejsze zadania wykonać do południa.

Korzyści z pracy w korporacji

Praca w korporacji pozwala nieźle zarobić. Stabilizacja finansowa to bardzo istotna zaleta, na która wskazują pracownicy korpo. Możesz również liczyć na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne. Pracodawca zadba również o twój rozwój. Będziesz stale wysyłany na różnego rodzaju szkolenia i kursy. Praca w korpo to również możliwość kontaktu ze specjalistami w danej branży. Możesz od nich naprawdę wiele się nauczyć. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie abyś awansował i zarabiał jeszcze więcej. Albo przeniósł się do innej korporacji i tak kontynuował karierę. Jak widać korporacja żywi i daje nadzieje na lepsze jutro. Do dobre rozwiązanie dla osób, które cenią sobie stabilizację.

Jeśli nie korpo, to co?

Jeśli jednak będziesz miał dość korporacji, jej układów i układzików, wymuszonej dostępności przez 24 godziny na dobę, jeśli slang będzie drażnił twoje uszy a zarobki nie będą już cieszyły jak dawniej, to zawsze możesz to wszystko rzucić i wyjechać w Bieszczady. Tylko uprzedzamy – tam również nie jest lekko.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Następny artykułAgencje pracy

3 KOMENTARZE

  1. Kiedyś miałem dość i rzuciłem korpo i wyjechałem w Bieszczady. Ale lata pracy w biurze spowodowały ze nie dałem rady rąbać drewna na opał i gotować i inne takie. Rzuciłem wiec Bieszczady i wyjechałem do korpo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here