Zakładam własną firmę

0
908
Zakładam własną firmę

Masz dosyć pracy na cudzy rachunek i chciałbyś otworzyć własną firmę, ale nie wiesz, jak zacząć? Wydawałoby się, że najprostszym sposobem byłoby rozpocząć działalność zgodnie ze swoim wykształceniem czyli przygotowaniem zawodowym. Niestety, w praktyce tak nie, jest zwłaszcza gdy wykonywany zawód nie daje nam satysfakcji. W dużym uproszczeniu można przyjąć, że zakładając własną firmę mamy do wyboru trzy działy: handel, usługi, gastronomia.

Jaką branżę wybrać?

Nie każdy, kto lubi gotować, sprawdzi się w branży gastronomicznej, a nie każdy miłośnik motoryzacji zostanie dobrym dilerem samochodowym. Do własnego biznesu trzeba się przygotować na tyle, aby zdobyć przynajmniej podstawową wiedzę o branży, w której chcemy działać. Jest wiele przykładów świetnie prosperujących firm opartych na własnych pasjach i zainteresowaniach, jeżeli łączy się to z posiadaniem niezbędnej wiedzy. Chcąc otworzyć punkt gastronomiczny, przydałby się kurs gastronomiczny lub praktyka w lokalu. Chcąc zająć się tworzeniem stron internetowych, należy mieć i wiedzę i umiejętności wykonania ewentualnego zamówienia. Dotyczy to wszystkich branż. Druga sprawa, jaką należałoby rozważyć, to kwestia posiadanego kapitału. Zależność biznesu od posiadanych środków finansowych jest podstawowym elementem planowania własnej firmy. Otwierając lokal gastronomiczny musimy posiadać kapitał na wynajęcie lokalu, wyposażenie, zakup materiałów i pensje pracowników. Doświadczeni doradcy finansowi twierdzą, że zakładając firmę, trzeba przygotować się na brak przychodów przez pierwsze trzy miesiące a nawet pół roku.

Firma bez wkładu własnego?

Jednak są sposoby, pozwalające na założenie dobrze prosperującego biznesu bez angażowania własnych środków finansowych. Mogą to być usługi pośrednictwa, doradztwo, opieka, sklep internetowy itd. Jest wiele firm, z którymi można podpisać umowę agencyjną i działać w ramach usług oferowanych przez te firmy. W takim wypadku nie trzeba posiadać kapitału, ponieważ wszelkie wyposażenie warsztatu pracy finansuje firma, z którą podpisaliśmy umowę. W obecnej dobie, gdy wielkie koncerny handlowe opanowały rynek i pojedynczym firmom trudniej jest wystartować, pewnym wyjściem jest podpisanie umowy agencyjnej lub franczyzowej. Obie formy działalności różnią się warunkami umowy i uprawnień, jednak pomogą rozpocząć działalność na własny rachunek pod okiem doświadczonego partnera. Umowę można zawrzeć na czas określony i później, po zdobyciu doświadczenia, zacząć prowadzić działalność samodzielnie. Jest również wiele firm, które działają wyłącznie na płaszczyźnie internetowej i dobrze sobie radzą. Oprócz usług informatycznych można pomyśleć o portalu zarabiającym. Tu także można podpisać umowę z większym partnerem i działać pod jego szyldem. Działalność tego typu to głównie pośrednictwa: pracy, usług, kredytów i handlu. Można również rozpocząć własny biznes w sieci bez pomocy innych firm, co będzie trudniejsze, ale może być opłacalne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here