Polityka państwa w dziedzinie przedsiębiorczości skupia się przede wszystkim na konstruowaniu mechanizmów wsparcia, dzięki którym prowadzenie działalności gospodarczej jest znacznie tańsze niż dotychczas. Należy wskazać, iż w ostatnich latach nastąpił pod tym względem ogromny postęp. Przede wszystkim mowa tu o niższych należnościach podatkowych, które wynikają z podniesienia kwoty wolnej od obciążeń.
Zdecydowanie warto korzystać z tej preferencji, bowiem dzięki niej wydatki ponoszone na rzecz fiskusa są znacznie niższe. Sporym problemem, w szczególności dla młodych przedsiębiorców, są jednak składki na ubezpieczenia społeczne. Ich wysokość jest znaczna, jednak istnieje mechanizm określany jako Mały ZUS. Przysługuje on każdej osobie, która zakłada działalność i nie współpracuje ze swoim byłym pracodawcą. Wtedy składki społeczne są o ponad połowę niższe niż standardowe.
Należy wskazać, że inaczej będzie wyglądał Mały ZUS 2020. Obecnie każdy przedsiębiorca, który przez dwa lata opłacał obniżone składki, jest zobligowany do ponoszenia ciężarów publicznoprawnych w standardowej wysokości. Po nowym roku tendencja ta ulegnie zmianie i skorzystają z niej drobni przedsiębiorcy. Omawiana preferencja polega na tym, iż wysokość składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe będzie zależna od dochodów, jakie osiągnęła firma. Takie rozwiązanie podyktowane jest potrzebami rynku, bowiem wraz z wzrostem poszczególnych wskaźników wzrastały również należności z tytułu składek.
Szacuje się, że ponad trzy miliony przedsiębiorców dzięki uldze uzyska dodatkowe środki, które będą mogli przeznaczyć na inwestycje oraz innowacje. Nowo uchwalona preferencja może również pozytywnie wpłynąć na promocję zatrudnienia, bowiem powstaną nowe miejsca pracy. Dlatego słusznie wskazuje się, iż z wprowadzonych zmian skorzysta praktycznie każdy. Ze względu na fakt, iż wzrosło również minimalne wynagrodzenie za pracę w sektorze publicznym i prywatnym, pracownicy będą należycie opłacani.