Wiele firm zajmuje się sprzedażą swoich towarów poza kraje, które należą do Unii Europejskiej. Warto jednak dokładnie zapoznać się z przepisami ściśle określającymi wszystkie kryteria eksportu towarów. Jeśli zostaną spełnione wszelkie warunki, przedsiębiorca może liczyć na opodatkowanie VAT, które będzie wynosić 0%. Podpowiadamy więc, o czym pamiętać wystawiając fakturę eksportową.
Co określane jest mianem eksportu towarów?
W przypadku, gdy planuje się sprzedaż jakichkolwiek towarów za granicę, warto zapoznać się i zaopatrzyć we wzór faktury zagranicznej– eksportowej. Podpowie ona, jakie informacje o eksporcie należy zgromadzić. Przede wszystkim jednak, trzeba wiedzieć o tym, że aby transakcja spełniała warunki do wystawienia takiego dokumentu, przedsiębiorca musi być płatnikiem podatku VAT w Polsce. Kolejnym aspektem koniecznym jest to, że towary mają być fizycznie przemieszczone do kraju, który położony jest poza granicami Unii Europejskiej. Nie można zapomnieć również o tym, że dostawa przedmiotu transakcji musi zostać zgłoszona do odpowiedniej oprawy celnej, co oczywiście wiąże się z dodatkowymi kosztami i formalnościami. Wywóz przedmiotów z Polski musi być też dokonany w ramach dostawy towaru. W przypadku, gdy przedsiębiorca nie spełni powyższych warunkach, sprzedaż produktu może być bardzo utrudniona, a nawet niemożliwa.
Czym charakteryzuje się faktura eksportowa?
Na początku warto zaznaczyć, że w przypadku wystawiania przez przedsiębiorcę faktury eksportowej, nie ma znaczenia kraj docelowy, do którego sprzedany zostanie towar. Może to być więc kraj członkowski lub nie. Inaczej jest w sytuacji, gdy mamy do czynienia z fakturą dokumentującą Wewnątrzwspólnotową Dostawę Towarów (WDT). Cechy, które powinna posiadać prawidłowo sporządzona faktura eksportowa to:
- możliwość jej wystawienia z opisem, który jest przetłumaczony na język inny niż polski,
- możliwość sporządzenia w złotówkach, ale też innej walucie,
- opis towaru, który jest zgodny z opisem zamieszczonym na odpowiednim dokumencie celnym,
- zapisy, które wystąpią na fakturze, muszą być zgodne z przepisami celnymi.
Warte uwagi jest to, że podczas eksportu towarów, można skorzystać ze wspomnianej stawki podatku VAT wynoszącej 0%. Aby tak się stało, dostawa musi spełniać wszystkie warunki eksportu, które potwierdza odpowiedni urząd celny.
Jak wystawić fakturę eksportową?
Najważniejszym aspektem jest to, że każdy podatnik ma obowiązek wystawienia takiego dokumentu nie później, niż 15. dnia miesiąca, który poprzedza miesiąc dostawy przedmiotu transakcji lub wykonania określonej usługi dla klienta. Jeśli przedsiębiorca prowadzi sprzedaż ciągłą (dłużej niż rok), w fakturze określany jest tylko miesiąc i rok dokonania transakcji. Wystawia się ją jednak w terminie nie dłuższym, niż do 15 dnia od zakończenia miesiąca, w którym towar został sprzedany. Wynika więc z tego, że faktura eksportowa podlega takim samym zasadom, jak tradycyjna faktura VAT. Aby wystawić taki dokument, warto skorzystać z profesjonalnego programu dostępnego w Internecie. W tym celu przedsiębiorca musi wprowadzić do sytemu informacje, takie jak chociażby dane nabywcy towaru, opis przedmiotu transakcji oraz, oczywiście, walutę sprzedaży, kraj docelowy. Niezbędne jest też zaznaczenie odpowiedniej stawki podatku VAT.