Dysk zewnętrzny 1 TB – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

0
622
Dysk zewnętrzny 1 TB

Każdy komputer ma wbudowany dysk wewnętrzny. Czasami zdarza się jednak, że nasze potrzeby związane z przechowywaniem danych znacznie przekraczają jego pojemność. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się dysk zewnętrzny. Czym jest, jak z niego korzystać i czy znajdujące się na nim dane są całkowicie bezpieczne

Dysk zewnętrzny 1 TB – czym jest i jak z niego korzystać?

Dysk zewnętrzny 1 TB to dysk o pojemności 1 TB, działający na zasadzie podobnej, jak ten pracujący w naszym komputerze. Dysk zewnętrzny jednak, jak sama nazwa wskazuje, działa poza urządzeniem i podłączamy go do naszego komputera w momencie, gdy chcemy utworzyć kopię zapasową znajdujących się na nim folderów, przenieść dane na inne urządzenie czy po prostu usunąć z komputera część plików. Zastosowanie dysków jest bardzo szerokie. Przenośny dysk 1 TB możemy podłączyć nie tylko do komputera stacjonarnego czy laptopa, lecz także smartfona, tabletu czy telewizora, dzięki czemu zapisane na nich pliki i dane nie zajmują niepotrzebnie miejsca na innych sprzętach, spowalniając tym samym ich pracę.

Dysk przenośny 1 TB – na jakie parametry zwracać uwagę?

Wybierając dysk twardy 1 TB zewnętrzny, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego technologię. Wyróżnić tutaj możemy dwa rodzaje dysków – HDD i SDD. Pierwszy z nich to dysk prezentujący dobry stosunek ceny do pojemności urządzenia. Jest on kilkukrotnie tańszy od SSD. Ma jednak istotną wadę – dużą wrażliwość na awarie. Nawet najdrobniejsze uszkodzenie czy upadek z niewielkiej wysokości mogą spowodować całkowite zniszczenie dysku i utratę znajdujących się na nim danych. Dyski SSD są dużo bardziej wytrzymałe. Ponadto wyróżnia je także cicha praca oraz wysoka prędkość zapisu i odczytu danych. Kolejnym parametrem, na jaki należy zwrócić uwagę, kupując dysk przenośny 1 TB, jest sposób, w jaki urządzenie łączy się z innymi sprzętami. Większość urządzeń takich jak komputery czy konsole ma wbudowany port USB, dzięki czemu za pomocą kabla można podłączyć do nich dysk. Warto jednak rozważyć także zakup dysku bezprzewodowego, działającego za pomocą Wi-Fi, lub dysku sieciowego, który po podłączeniu do routera jest w stanie obsługiwać kilka urządzeń.

Dysk zewnętrzny a bezpieczeństwo danych

Często decydujemy się na zakup dysków twardych w celu zabezpieczenia naszych plików przed atakami cybernetycznymi czy przypadkowym usunięciem z komputera. Rzadko kiedy bierzemy jednak pod uwagę fakt, że również sam dysk zewnętrzny może trafić w niepowołane ręce. Aby nasze dane były całkowicie bezpieczne również na dysku zewnętrznym, warto wybierać urządzenia dające możliwość zabezpieczenia go hasłem lub tak jak w przypadku dysku Samsung T7 Touch – odciskiem palca. Dysk ten ponadto cechuje wysoka wytrzymałość i solidna konstrukcja chroniąca umieszczone wewnątrz dane nawet podczas wypadku z dużej wysokości. Dzięki uniemożliwieniu odblokowania urządzenia przez osoby trzecie, a także wysokiej odporności na uszkodzenia, możemy mieć pewność, że nasze pliki są zawsze bezpieczne.

Dysk zewnętrzny to praktyczne urządzenie, które zdecydowanie przyda się w każdym domu, choćby do bezpiecznego przechowywania zdjęć z rodzinnych wakacji czy imprez. Warto więc przyjrzeć się dyskom oferowanym przez czołowych producentów i wybrać ten, który najlepiej spełni nasze oczekiwania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here