Kredyt a pożyczka

0
821
Kredyt a pożyczka

W dzisiejszych czasach rynek produktów finansowych jest bardzo rozbudowany. Banki oraz inne instytucje, zajmujące się sprzedażą usług z sektora finansowego, posiadają bogate i zróżnicowane oferty tychże produktów. Wielu Polaków korzysta z pożyczek i kredytów, aby zaspokoić swoje potrzeby finansowe i materialne. Należy zacząć od wyjaśnienia najważniejszej kwestii.

Kredyt a pożyczka, jakie są różnice?

Kredyt a pożyczka, jakie są różnice?Aspektów, które różnią te pojęcia jest kilka. Pierwszą i najważniejszą jest, kto może udzielać pożyczki, a kto może udzielić nam kredytu. Pożyczka może być udzielona przez osobę fizyczną, jak i prawną (na przykład bank bądź zakład pracy). Ponadto w umowie o zawarciu pożyczki nie trzeba uzasadniać celu zaciągnięcia pożyczki. Umowa ta również nie musi być spisana na papierze, może być ustna, jednak dla pożyczkodawcy może to być niebezpieczne. Ponieważ pożyczkobiorca może wtedy łatwo oszukać drugą stronę i zdefraudować powierzoną jej kwotę pieniędzy. Natomiast jeśli chodzi o kredyt, może on być udzielony jedynie przez bank, a cel jego zaciągnięcia musi być ustalony w umowie. Przykładowo, może to być kredyt mieszkaniowy. Sama umowa jest ważna tylko wtedy gdy jest spisana na papierze. Reasumując pożyczka jest mniej formalna, zazwyczaj używa jej się w stosunkach bardziej prywatnych lub podczas korzystania z usług instytucji parabankowych. Natomiast kredyt jest bardziej sformalizowany i oferowany jedynie przez banki.

Pożyczki, szczególnie chwilówki, są często wybierane przez osoby, które potrzebują niewielkiej ilości pieniędzy w krótkim czasie

Życie jest pełne różnych zbiegów okoliczności, a wraz z nimi często idą niespodziewane wydatki pieniężne. Mało osób w swoich miesięcznych budżetach planuje niespodziewane rozchody finansowe, a przecież zawsze jakieś urządzenie w domu, niefortunnie dla nas, może się zepsuć i przysporzyć problemów natury finansowej. Wszystkie banki oraz inne instytucje pożyczkowe są przygotowane na oferowanie swoich usług klientom, którzy potrzebują niewielkiej gotówki w krótkim odstępie czasu. Gdy klient zaciągnie pożyczkę w którymś z wyżej wspomnianych miejsc musi ją zwrócić w odpowiednim czasie z odsetkami bądź bez. Czasami można znaleźć oferty pierwszej pożyczki za darmo, czyli bez płacenia odsetek. Natomiast na kredyty częściej decydują się osoby, które muszą pokryć jakieś bardzo duże wydatki. Do takich rozchodów pieniężnych należą między innymi kupno mieszkania bądź zakup samochodu. Z kredytów równie często korzystają przedsiębiorcy, którzy chcą rozwinąć swój biznes. Przykładowo, stolarz chcący rozwinąć swój zakład może zaciągnąć kredyt, który umożliwi mu zakup nowych, lepszych maszyn. Dzięki kredytowi może to zrobić od razu i stopniowo pomnażać swoje zyski zamiast czekania i odkładania wiele lat, aby samodzielnie dokonać ulepszenia warsztatu.

Bardzo popularne są również kredyty mieszkaniowe

Decydują się na nie najczęściej młode pary spodziewające się dzieci. Tacy ludzie chcą szybko usamodzielnić się i zamieszkać „na swoim” bez pomocy rodziny. Natomiast rzadko kiedy mają wystarczające środki na spełnienie tego marzenia. Dlatego właśnie zgłaszają się do banków w celu pozyskania funduszy na swoje własne lokum. Na podstawie powyższych przykładów można zauważyć, że kredyty oraz pożyczki pomagają nam znacznie szybciej zaspokoić swoje potrzeby materialne niż sukcesywne wieloletnie odkładanie. Jednak przy wyborze oferty, któregoś z wyżej wymienionych produktów finansowych należy być bardzo ostrożnym.

Trzeba pamiętać, że pożyczka i kredyt to nie prezent, a zobowiązanie, które należy spłacić

Trzeba pamiętać, że pożyczka i kredyt to nie prezent, a zobowiązanie, które należy spłacićCoś takiego należy bardzo dobrze zaplanować w swoim budżecie domowym oraz upewnić się czy jesteśmy gotowi takie zobowiązanie spłacić. Ponadto musimy bardzo uważnie sprawdzać umowy jakie podpisujemy, oraz doszukiwać się wszelkich kruczków prawnych, aby później nie zostać oszukanym. Zawsze można zasięgnąć opinii osoby biegłej w tematach pożyczek i kredytów. Ponadto warto poświęcić dużo czasu na znalezienie najbardziej korzystnej dla nas oferty. Tu z pomocą przychodzi internet, możemy na przykład skorzystać z wielu ogólnodostępnych porównywarek kredytowych. Ponadto warto obserwować strony poświęcone tematyce finansowej. Osoby, które piszą na nich artykuły są bardzo dobrze zaznajomione z tematem, a ich opracowania merytoryczne i pełne wartościowych wskazówek oraz porad. Warto też zasięgnąć rady u najbliższych przyjaciół lub rodziny, tym bardziej, jeśli wiemy, że również niedawno zmagali się z podobnym zagadnieniem.

Reasumując, temat kredytów i pożyczek jest bardzo złożony i już niejednej osobie spędzał sen z powiek. Jednak po lepszym rozpoznaniu na rynku oraz przeczytaniu kilku opracowań z poradami będziemy gotowi do skorzystania z usług banku lub innej instytucji.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here