Jak i dlaczego przekształcić formę prawną przedsiębiorstwa?

0
867
Jak i dlaczego przekształcić formę prawną przedsiębiorstwa

Znaczną część naszej siły gospodarczej stanowią firmy 1-osobowe. Jest to jedna z najczęstszych form działalności gospodarczej w naszym kraju. Nie powinno to dziwić, prowadzenie takiej nie wiąże się z przesadnie dużymi kosztami, a formalności można prowadzić samodzielnie. Gdy jednak firma zaczyna się rozrastać, a jej obroty przekraczają określone limity, może pojawić się moment, gdy warto będzie ją przekształcić w spółkę. O tym dlaczego oraz jak tego dokonać opowiemy poniżej.

Przekształcenie firmy jednoosobowej w spółkę

Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest przekształcenie swojej działalności gospodarczej w spółkę cywilną, z ograniczoną odpowiedzialną, bądź inną. Można tego dokonać na kilka różnych sposobów. Niektórzy decydują się zamknąć swoją działalność gospodarczą oraz otworzyć ją od nowa w formie spółki. Inni dokonują wejścia w spółkę na drodze aportu, sprzedaży bądź innej formy wniesienia wkładu.

Wybór takiego rozwiązania wynika oczywiście z troski o własne dobro. Im większe są obroty w danym przedsiębiorstwie, tym większa jest potencjalna odpowiedzialność finansowa prowadzącej je osoby. Dlatego, by uniknąć sytuacji, w której będziesz musiał ponieść nieprzewidziane koszty (związane z np. z koniecznością zamknięcia firmy), warto dokonać przekształcenia jej formy prawnej w spółkę.

Korzyści płynące z przekształcenia firmy jednoosobowej w spółkę

Zmiana formy działalności prawnej nigdy nie jest związana z samymi korzyściami, jednak warto przytoczyć najważniejsze spośród nich. Przede wszystkim – pozwala obniżyć koszty związane z prowadzeniem firmy. Umożliwia również na zwiększenie kapitału firmowego oraz na zmianę obciążeń podatkowych. Ponadto, spółki mają odmienny zakres odpowiedzialności oraz większe możliwości w zakresie pozyskania inwestora.

Przekształcenie w spółkę pozwala również poprawić działanie procesu decyzyjnego oraz rozwinąć nowe szlaki rozwoju przedsiębiorstwa. Ważna jest także możliwość wejścia na giełdę, co dotyczy spółek akcyjnych oraz komandytowo-akcyjnych.

Schemat przekształcenia firmy jednoosobowej w spółkę

Proces przekształcenia jest stosunkowo skomplikowany; dlatego osobom pragnącym go dokonać polecamy kontakt ze specjalistami z Chandon Waller, zajmującymi się profesjonalnie przekształceniami formy prawnej: https://chandonwaller.pl/kompetencja/zmiana-formy-prawnej-firmy/.

Zazwyczaj, proces przekształcenia przebiega według ogólnego schematu, niezależnie od tego w jaką formę i jaką metodą zostanie on dokonany. Pierwszym etapem jest przygotowanie planu przekształcenia, wraz z najważniejszymi załącznikami. Są to przede wszystkim: projekt uchwały w tej sprawie, projekt umowy lub statutu nowej formy prawnej, wycena majątku, sprawozdanie finansowe.

Następnie, należy zgłosić zamiar przekształcenia w Krajowym Rejestrze Sądowym. Należy też złożyć wniosek o przyznanie biegłego, który zbada plan przekształcenia (dotyczy to przekształceń do formy spółek akcyjnych). Należy też zawiadomić wspólników i pracowników o przekształceniu oraz podjąć uchwałę o przekształceniu spółki. Na koniec należy złożyć wniosek do KRS o zarejestrowanie faktu przekształcenia spółki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here