Czym jest warunkowe umorzenie postępowania karnego?

0
537
Czym jest warunkowe umorzenie postępowania karnegoCzym jest warunkowe umorzenie postępowania karnego

Jedną z możliwości uniknięcia kary jest umorzenie postępowania karnego. Sąd decydując o umorzeniu postępowania, kieruje się wieloma kryteriami. Jednocześnie nie zawsze możliwe jest skorzystanie z tej możliwości. Należy też mieć świadomość, że każde przestępstwo jest inne, dlatego znacząco utrudnione jest przewidywanie prawdopodobieństwa korzystnego wyroku.

Z czym wiąże się warunkowe umorzenie?

Warunkowe umorzenie definiuje się na ogół jako odroczenie na pewien czas rozstrzygnięcia odpowiedzialności karnej za winę. Wskazuje się, że w systemach karnych powstaje taka możliwość, aby osiągnąć poprawę zachowania przestępcy bez odizolowania go z grupy społecznej. W świetle prawa, jeżeli nastąpiło warunkowe umorzenie postępowania karnego, sprawca nie jest skazany. W konsekwencji jest niekarany i dalej może aplikować na niektóre stanowiska publiczne.

O warunkowym umorzeniu decyduje sąd. Sprawca zostaje poddany próbie od 1 do 3 lat. W tym czasie sprawca może być oddany pod dozór kuratora, osoby godnej zaufania albo organizacji społecznej. Ponadto należy naprawić szkodę w całości albo w części. Możliwy może być również wyrok uwzględniający konieczność przeproszenia pokrzywdzonego albo poddania się leczeniu przeciwko uzależnieniom.

Wniosek o warunkowe umorzenie może złożyć prokurator na początku postępowania, a po złożeniu aktu oskarżenia — prezes sądu. Przy wstępnej kontroli oskarżenia (gdzie dyskutowana jest możliwość warunkowego umorzenia) mogą uczestniczyć prokurator, oskarżony lub pokrzywdzony. Jednak możliwe jest nałożenie obowiązku uczestniczenia w posiedzeniu.

Kiedy można liczyć na warunkowe umorzenie?

Na warunkowe umorzenie postępowania karnego można liczyć tylko przy nieumyślnych czynach, za które nie grozi więcej niż 5 lat pozbawienia wolności. Jednocześnie sprawca nie mógł być wcześniej skazany za przestępstwo umyślne. Wskazuje się, że przy podejmowaniu decyzji o warunkowym umorzeniu konieczne jest silne zaistnienie trzech przesłanek.

Po pierwsze, wina oraz szkodliwość społeczna czynu nie są znaczące. Oznacza to, że podjęcie czynu nie wpłynęło istotnie na społeczeństwo. Kara pełni również funkcję informacyjną i zniechęca innych (niż sprawca) do czynu niedozwolonego. Dlatego sąd nie może umorzyć postępowania, gdyby wpłynęło to na zmianę postrzegania systemu prawnego. Po drugie, nie powinny budzić wątpliwości okoliczności popełnienia czynu. Po trzecie, sprawca musi na podstawie dotychczasowego sposobu życia, właściwości i warunków osobistych dawać uzasadnione przypuszczenie, że mimo zawieszenia, będzie przestrzegał porządku karnego. W konsekwencji uznaje się, że osoba o stabilnym zatrudnieniu, bez jakichkolwiek wcześniejszych kłopotów z prawem, może mieć większe szanse. Oczywiście nie jest to reguła.

Jeżeli możemy liczyć na warunkowe umorzenie postępowania, to warto skorzystać z porad specjalisty do spraw prawa karnego. Nasza kancelaria zapewnia doświadczenie i stabilność w sprawach, gdzie uwzględnione jest prawo karne. Warszawa jest miastem, w którym prowadzimy głównie działalność, ale działamy dla klientów z całej Polski.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here