Czy warto wybrać się na kurs pierwszej pomocy?

0
3458

Życie bardzo lubi zaskakiwać. Nigdy do końca nie możemy być pewni, jakie zdolności przydadzą nam się w kluczowych momentach. Możemy wyobrażać sobie różne, mniej lub bardziej prawdopodobne scenariusze zdarzeń. Nigdy jednak do końca nie zgadniemy, co szykuje dla nas los. W piękny, spokojny, letni dzień możemy stać się świadkiem wypadku. Zimą może nam się przytrafić, że idąca przed nami osoba poślizgnie się na lodzie i niefortunnie upadnie. Takich sytuacji w życiu możemy mieć bardzo dużo. Jak się do nich przygotować?

Strach potrafi sparaliżować. Jeżeli nie wiemy jak zareagować, to z reguły panikujemy lub stoimy osłupiali. Kiedy widzimy, że komuś trzeba pomóc, powinniśmy działać stanowczo i rozsądnie. Wiedza jest tutaj kluczem do podejmowania szybkich i ratujących życie decyzji. W jaki sposób możemy się nauczyć niesienia pomocy? Możemy przeczytać o tym w książkach, w prasie oraz na stronach internetowych. Posiądziemy teoretyczne wiadomości, ale zabraknie nam jednak praktyki. Najlepszym wyjściem jest zapisanie się na kurs pierwszej pomocy. Są one często organizowane przez różnego rodzaju fundacje i stowarzyszenia. Zdarza się również, że firmy zamawiają takie kursy dla swoich pracowników.

Na takim kursie instruktorem jest zazwyczaj doświadczony ratownik. Jest to bardzo dobra okazja do przetestowania oraz utrwalenia wiedzy teoretycznej. Na pewno będziemy mieli możliwość przećwiczenia masażu serca i techniki oddechowej na specjalnym fantomie. Dzięki temu dowiemy się na przykład, z jaką siłą należy uciskać klatkę piersiową oraz wdmuchiwać powietrze do ust poszkodowanego. Umiejętności te są bezcenne. Kurs pierwszej pomocy jest bardzo ważnym elementem nauki dla przyszłych strażaków, policjantów oraz pracowników opieki zdrowotnej. Jednak powinni go przejść wszyscy ludzie. Każdy może się znaleźć w sytuacji, w której będzie zmuszony ratować komuś życie.

Na co dzień nie myślimy o tym, że któremuś z naszych bliskich może przydarzyć się coś złego. Warto jednak pamiętać, że o nieszczęście jest bardzo łatwo. Wystarczy chwila nieuwagi i można zachłysnąć się wodą w basenie lub zakrztusić się jedzeniem. Wtedy decydują minuty. Podjęcie natychmiastowej pomocy może uratować zdrowie, a nawet życie. Osoba, która uczestniczyła w szkoleniu z udzielania pierwszej pomocy, będzie odpowiednio przygotowana na takie wypadki. Będzie wiedziała jak wykonać sztuczne oddychanie, jak ułożyć nieprzytomną osobę lub jaki chwyt wykonać, aby pomóc jej w odkrztuszeniu jedzenia. Szkolenia dostarcza również informacji jak pomagać dzieciom.

Obecnie kursy przeprowadzane są profesjonalnie. Uczestnicy zmagają się na nich z wyzwaniami pozorowanych akcji ratunkowych. Dzięki temu uczą się praktycznych umiejętności oraz działania w stresie. Nie trzeba się na nie wcześniej merytorycznie przygotowywać. Wszystkiego można dowiedzieć się na miejscu od instruktora. Na pewno trzeba się na taki kurs wygodnie ubrać. Dobrym pomysłem będzie założenie sportowych ubrań i butów. Później wystarczy postępować zgodnie z otrzymanymi wskazówkami. Uczestnicy kursu otrzymują zazwyczaj zaświadczenie jego ukończenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here